Porota vybrala vítěze jubilejního 10. ročníku soutěže Dobrota Karlovarského kraje.
Hodnotitelská komise se sešla v prostorách praktické výuky Střední školy živnostenské v Sokolově, kde posuzovala přihlášené výrobky a rozhodovala o těch nejlepších. Soutěž byla letos vyhlášena v pěti kategoriích, přičemž ocenění v podobě certifikátu získají vždy tři nejúspěšnější výrobci v každé z nich. Celkem se do soutěže zapojilo 21 producentů se 79 produkty.
Radní pro oblast životního prostředí a energetiky Jan Vrba uvedl, že se do hodnotitelské komise zapojil již podruhé. Podle jeho slov je potěšující nejen vysoký počet přihlášených výrobců z regionu, ale i kvalita jejich produktů, která je podle něj výjimečná. Zároveň upozornil, že vedle zkušených účastníků se letos do soutěže zapojilo také šest nových výrobců.
Komisi tvořili zástupci Karlovarského kraje, Regionální agrární komory Karlovarského kraje, Krajské veterinární správy, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a také odborníci z gastronomického oboru ze Střední školy živnostenské v Sokolově.
Zajímavostí letošního ročníku byla mimořádná situace v kategorii pekařských a cukrářských výrobků, kam bylo přihlášeno celkem 40 produktů. Kvůli vysokému počtu přihlášek se organizátoři rozhodli tuto kategorii rozdělit a ocenění udělit zvlášť pro pekařské a zvlášť pro cukrářské výrobky.
Podmínkou účasti v soutěži bylo, aby byl výrobek vyroben na území Karlovarského kraje a aby jej výrobce dokázal pravidelně nabízet koncovým zákazníkům. Soutěž je určena pro malé a střední podniky s maximálně 250 zaměstnanci.
Ocenění získali:
Masné výrobky
1. místo: Klobása z komína, Josef Pelant
2. místo: Uzená šunka na buku, Stanislav Konár
3. místo: Vepřové maso ve vlastní šťávě, Integrovaná střední škola Cheb, p. o.
Mléčné výrobky
1. místo: Sedlácký kozí sýr NA GRIL, Marie Květoňová
2. místo: Vaječná tlačenka, Integrovaná střední škola Cheb, p.o.
3. místo: Sýrový salát, Integrovaná střední škola Cheb, p.o.
Pekařské výrobky
1. místo: Svatební koláčky, Karlovarská cukrárna s.r.o.
1. místo: Křupan, Pekařství „Od Elišky“ s.r.o.
2. místo: Karlovarský pecen, Karlovarská cukrárna s.r.o.
3. místo: Kapsa Kachna, Rodrigo Alberto Retamal Utreras
Cukrářské výrobky
1. místo: Vanilkový Choux, Střední škola živnostenská, p.o.
2. místo: Mechový pohár, Integrovaná střední škola Cheb, p.o.
3. místo: Pistáciové semifredo, Střední škola živnostenská, p.o.
Alkoholické a nealkoholické nápoje
1. místo: Whisky Taylor´s, Václav Lojín
2. místo: Tmavý ležák 12°, Kynšperský pivovar s.r.o.
3. místo: Jablečný mošt, Eliška Hadravová
Ovoce, zelenina, medy a čaje v čerstvé nebo zpracované formě
1. místo: Med z lesních stanovišť, Miroslav Dimo
2. místo: Nakládané cukety, Na Gruntu s.r.o.
3. místo: Smíšený med z doupovských lesů, Josef Šefčík
REDAKCE / Zdroj: Karlovarský kraj

