Okolí Tržnice probarví záhony s tisícovkami květin
Karlovy Vary – Opravu hlavního přestupního uzlu MHD ve Varšavské ulici doprovodila i výrazná proměna zelené plochy oddělující terminál od budovy Tržnice.

Další zeleň přibyla na nově vybudovaných ostrůvcích. Pojetí vegetace, která tvoří doplněk dopravní stavby, reaguje na prokazatelné změny klimatu, oteplování a množství srážek. Odráží také současný trend vytvářet v městských aglomeracích více nezpevněných povrchů. Správa lázeňských parků (SLP) při obnově zeleně vsadila na porost odolávající suchu. Proto byl zvolen kříženec javoru mléče a babyky. „Celý projekt je pak postaven na použití trvalek ve směsích doplněných o stromy, které tvoří nepravidelné skupiny a remízy tak, aby byl zachován průhled na historickou budovu Tržnice, zejména její centrální část se vstupem. Nechtěli jsme, aby došlo v zadláždění celého prostoru terminálu, proto jsme některé ostrůvky osázeli trvalkami,“ vysvětluje Hana Petrlíková, odbornice na dendrologii a mistr střediska parků SLP.

Okoli Trznice probarvi zahony s tisicovkami trvalek 1

Ostrůvky mají podobu štěrkových záhonů s tisícovkami trvalek a inspirací k nim byly luční a stepní porosty. „Jedná se o perspektivní alternativu květinových výsadeb v urbanizovaném prostoru. Jsou pouze minimálně náročné, co se přísunu vody týče. Dokážou v poměrně dobrém reprezentativním stavu přežívat i delší období sucha bez zvýšené potřeby zálivky,“ dodává Hana Petrlíková s tím, že štěrkové záhony jsou v podstatě výsledkem dlouhodobé snahy o řešení problematiky snižování nároků výsadeb na udržovací péči ve veřejné zeleni a s měnícím se klimatem se jeví jako příjemný bonus jejich minimální nároky na závlahu. „První optimalizovaná směs byla sestavena v Německu v roce 1999. Od té doby vzniklo velké množství různých směsí. My jsme v prostoru terminálu použili dvě schémata nazvaná Tanec trav a Kvetoucí vlna,“ vysvětluje dendroložka. Ve směsích jsou použity zejména okrasné trávy, třapatky, astry a další hvězdicovité, krásnoočka, denivky, kosatce, řebříčky, šalvěje, rozchodníky, šanty a další. U Tržnice byste napočítali šedesát různých druhů a kultivarů trvalek, dohromady jich je zde šest a půl tisíce rostlin. Zahradníci použili druhy snášející takzvané přísušky až extrémní sucha. Pro jarní efekt jsou v záhonu vysazeny na jaře kvetoucí cibuloviny. Naprosto zásadní je podle vedoucí parků použití minerálního mulče, ostrohranného štěrku, který chrání povrch záhonu před přehřátím, eliminuje zaplevelení, udržuju správnou teplotu, v zimě chrání rostliny zejména před vyhníváním, případně vymrzáním. „Na štěrkových záhonech je půvabné a neodolatelné, že jsou velmi dynamické, velmi rychle se mění a v době vegetace je záhon v podstatě každý den jiný,“ uzavírá Hana Petrlíková.

Zdroj a foto: Magistrát města Karlovy Vary

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře