Noc kostelů zpřístupní nepřístupné církevní památky

Noc kostelů zpřístupní nepřístupné církevní památky.

V pátek 7. června se ve večerních hodinách otevřou brány téměř dvou tisíců kostelů, modliteben a dalších svatostánků po celé zemi. A Karlovarský kraj nebude rozhodně výjimkou. Těšit se můžete na bohatý doprovodný program plný koncertů, výstav či komentovaných prohlídek. 

Myšlenka uspořádat „Noc kostelů“ vznikla před mnoha lety v rakouské Vídni. Akce vzbudila takový zájem, že netrvalo dlouho a v roce 2009 se poprvé uskutečnila i v České republice. Tématem letošního ročníku je srdce. „Noc kostelů je příležitostí svá srdce otevřít, zpřístupnit, možná dokonce vylít a nechat proměnit. Bez ohledu na to, jak to s vírou máme a zda patříme do nějaké konkrétní tradice,“ uvedla Markéta Slámová, farářka Českobratrské církve evangelické.

V rámci Noci kostelů se v našem regionu představí téměř pět desítek svatostánků. A které to konkrétně jsou? Vydat se můžete třeba do Starého Hrozňatova, kde se nachází poutní místo Maria Loreto s unikátní architekturou a neméně zajímavou historií. V samotném srdci Karlových Varů pak určitě nevynechejte prohlídku barokního kostela sv. Maří Magdalény, který patří mezi dominanty lázeňského města a je známý svou výzdobou a jedinečnou akustikou. Otevřený bude i kostel sv. Anny na Božím Daru. Díky nadmořské výšce téměř 1 000 metrů je nejvýše položeným kostelem v Čechách. K návštěvě pak také láká barokní kostel sv. Vavřince v Chodově s impozantním interiérem nebo například chrám svatého Mikuláše a sv. Alžběty v Chebu, jenž je nejstarším existujícím kostelem ve městě.

Více informací o akci i zpřístupněných památkách najdete na webu Noci kostelů. Stáhnout si můžete i aplikaci do svého mobilního telefonu, která poskytuje aktuální informace o zapojených svatostáncích a jejich programech. Standartní funkcí je nabídka programu nejbližších kostelů a modliteben podle GPS polohy uživatele.

Zdroj a foto: IP Karlovarského kraje

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře