NAD ŘEKOU JE PRVNÍ ČÁST MOSTOVKY KREJCAROVÉ LÁVKY

Letos ve druhé polovině července to bude rok, kdy těžká technika začala v Sokolově bourat starou Krejcarovou lávku přes Ohři, aby uvolnila místo novému přemostění. Stavba poté pokračovala kromě jiného terénními úpravami a budováním pilířů. A právě na jeden z nich usedla v pondělí 12. července první část nové mostovky těžké kolem 40 tun. O precizní práci se postarali mostaři ze sokolovské firmy Lemonta a těžký teleskopický jeřáb společnosti APB.

Mostovka složená ze šesti částí byla zkompletovaná na staveništi. A během jednoho dne pak byla na svém místě. Další díly budou nad řeku instalovány už po jednotlivých částech. Obrovský jeřáb (ještě silnější, než ten, který si hravě poradil s mostovkou) se ale v Sokolově objeví ještě jednou, a to v září. Nad Ohři zvedne a usadí hlavní pylon. Lávka pro pěší je navržena jako ocelový zavěšený most o třech spojitých polích s horní mostovkou. Hlavní trám sestává ze dvou plnostěnných nosníků vzájemně propojených příčníky a bude prostřednictvím šikmých táhel, zavěšen na ocelovém nosníku (pylonu).

Základní parametry nové Krejcarové lávky:
  • celková délka lávky v hlavním směru 141 m
  • celková délka boční lávky 43 m
  • šířka boční lávky 2 m
  • šířka mostovky v místě nástupu 3 m
  • šířka mostovky u střední podpory 7 m

Celkové náklady na stavbu se pohybují kolem 57 milionů korun. Převážná část nákladů projektu bude hrazena za pomoci státní dotace v rámci projektu Koncepce řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji“. Zhotovitelem jsou společnosti SMP CZ. a. s. a LEMONTA s.r.o.

Krejcarová lávka je spojnicí mezi Starým náměstím a parkem v Jižním lomu. Název lávky pochází z minulosti, kdy se za přecházení vybíraly krejcary. Město se na výstavbě nové lávky podílí jen částečně, zaplatí například veřejné osvětlení, případně také kamerový systém. Nová lávka by měla být hotová do konce letošního roku.

Zdroj a foto: Město Sokolov

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře