V Aši probíhá výměna svítidel a stožárů veřejného osvětlení

V Aši probíhá masivní výměna svítidel a stožárů veřejného osvětlení

Zhruba čtvrtinu všech starých svítidel veřejného osvětlení z cca dvou tisíc v Aši a jejích obcích v těchto a následujících týdnech a měsících nahradí svítidla nová. Zároveň se vymění 140 starých stožárů veřejného osvětlení za nové.

Investice za zhruba 38 miliónů korun má být dokončena do dubna 2024, snahou je většinu dohotovit ještě v tomto roce. Na modernizaci veřejného osvětlení jsme zároveň požádali o dotaci z Národního plánu obnovy. O přidělení dotace nebylo zatím rozhodnuto.

Výměna svítidel a stožárů se na některých místech provádí bez zásahů do komunikací, jinde se mění i kabely, nové jsou pokládány v délce pěti tisíc metrů. V současné době výměna probíhá například v ulicích Alešova a Slovanská, pracovat se bude také v ulici Nemocniční, Všehrdova atd.  

Smyslem investice je zejména dosáhnout plánovaných úspor za ušetřené energie, které jsou spočítány na cca dva milióny korun ročně.

Projekt se provádí na základě „smlouvy o energetických službách, řešených metodou EPC“, uzavřené se společností Pražská energetika v březnu letošního roku.

Realizace výměny veřejného osvětlení se provádí metodou EPC, což je princip, založený na poskytování energetických služeb formou přípravy, realizace a obvykle i financování energeticky úsporných opatření. Investor nevynakládá ihned po realizaci opatření investiční prostředky, ale ty jsou dodavateli spláceny postupně z uspořených provozních nákladů. Dodavatel navíc ručí za to, že objem úspor bude minimálně ve smluvně sjednaném množství).

Při takto velkých zásazích do systému veřejného osvětlení ve městě nutně dochází k vypínání některých úseků. Tam, kde se pokládají nové kabely, se „jde“ do chodníků a silnic. Proto žádáme veřejnost o trpělivost a pochopení.

Zdroj: TZ Město Aš, foto ilustrační

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře