Tip na výlet - Rozhledna na hoře Krudum
Většina obyvatel Sokolova, a nejen oni, už jistě někdy navštívila velmi oblíbenou rozhlednu na hoře Krudum ve Slavkovském lese.

Hora se nachází ve výšce 835 metrů nad mořem a rozhledna má vyhlídkový ochoz necelých 30 metrů nad touto výškou. Současná 60 metrů vysoká stavba zde není první. Počátkem 30. let 20. století přišla loketská pobočka německého vlastivědného spolku Eghalanda Gmoi s myšlenkou postavit zde kamennou rozhlednu ve tvaru jakési středověké věže s cimbuřím a věnovanou významnému rodákovi ze zdejšího kraje, lékaři Dr. Andreasi Kempfovi, jenž zemřel ve Vídni v roce 1929. Značná část financí na stavbu byla vybrána prodejem próz Dr. Kempfa, které věnoval právě okolí hory Krudum.

Desetimetrová rozhledna byla slavnostně otevřena v září 1932. Svému účelu sloužila až do konce 2. světové války, po ní bohužel začala pustnout a na začátku 80. let pak byla zbořena. Nová rozhledna vznikla jako součást stožáru a stanice ke kontrole využívání rádiových kmitočtů Českého telekomunikačního úřadu v roce 2008.

Zdroj a foto: Fb – Kam po Sokolovsku

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře