Město Sokolov, Spravedlivá transformace, uhelné regiony

Sokolov hostil mezinárodní konferenci ke Spravedlivé transformaci.

Na Sokolovské radnici se konalo závěrečné setkání k projektu Technické pomoci ke Spravedlivé transformaci v České republice.

Spravedlivá transformace je proces, který vede k udržitelnému hospodářství a společnosti bez negativního dopadu na klima. Uhelné regiony musí přeměnu spojenou s útlumem těžby uhlí úspěšně zvládnout a připravit se na dobu po ukončení těžby uhlí. Evropská komise proto nabízí různé formy technické asistence, kdy jednou z možností je tzv. Technical Support Instrument (TSI). Tento nástroj v rámci svého projektu využilo i Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), oddělení RE:START, jehož cílem je podpořit hospodářskou restrukturalizaci uhelných krajů. Pod vedením MMR tak vznikl projekt technické pomoci tzv. „TSI projekt“ na podporu přípravy projektů z Operačního programu Spravedlivá transformace. Ten slouží uhelným regionům právě k financování projektů, které jsou spojené s přechodem od těžby uhlí nebo pomáhají regionu vytvářet nové příležitosti.

Technickou pomoc v České republice vedlo a koordinovalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Na realizaci však spolupracovali i další partneři z uhelných regionů a Ministerstvo životního prostředí. Právě zástupci těchto institucí, včetně zástupců Evropské komise, přijeli do Sokolova, aby zhodnotili své aktivity na tomto projektu za uplynulý rok a půl. Konference byla zaměřená především na celostátní aktivity, prostor k prezentaci dostali ale i zástupci Karlovarského kraje a města Sokolova.

Technickou pomoc ocenil i starosta Sokolova Petr Kubis. Nastartovat procesy přeměny v regionu pomohla Sokolovu mezinárodní společnost ICLEI, která realizovala projekt v rámci technické asistence JTP Groundwork. Její poradci vypracovali pro město, mimo jiné, seznam příkladů dobré praxe z různých evropských uhelných regionů, a také pomohli Sokolovu s některými z nich navázat kontakty. V minulosti tak do města přijely delegace z Maďarska nebo Ukrajiny, na podzim se zase zástupci vedení města chystají na návštěvu Švédska. „My celou transformaci bereme velmi vážně. Je to pro nás velká výzva, ale i velká příležitost. Již před rokem jsme podepsali memorandum se starosty okolních devatenácti obcí, Karlovarským krajem, Sokolovskou uhelnou a chemičkou Synthomer, v němž jsme se zavázali, že k přeměně regionu budeme přistupovat společně. Každé takové jednání, které se v našem městě koná je pro nás inspirací a motivací pro další práci, “uvedl starosta Kubis.

Kroky, které město v rámci transformace podniklo včetně některých připravovaných projektů, představila účastníkům radní Iva Kalátová„V příštích letech plánujeme realizovat projekty za více než 600 milionů korun. Pokud uspějeme se svými žádostmi, většinu nákladů pokryjí dotace z Operačního fondu Spravedlivá transformace. Jedná se například o výstavbu cyklostezek, konektivitu sokolovských základních škol nebo rozšíření sportovišť v areálu Bohemia.“

Podle starosty Petra Kubise konference jasně ukázala, že Sokolov je připraven čelit výzvám spojeným s transformací uhelných regionů: „Z našich plánů do určité míry vychází také Karlovarský kraj a propsaly se i do celostátního měřítka. Věřím, že pokračující spolupráce s našimi partnery a sdílení zkušeností s dalšími evropskými regiony nám pomůžou úspěšně realizovat naše záměry na přeměnu Sokolova a Sokolovsko do nové, moderní podoby.“

Zdroj a foto: Město Sokolov

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře