Petr Bursík (ODS) stál u zrodu karlovarského GOEtrailu

Petr Bursík (ODS) stál u zrodu karlovarského GOEtrailu.

V sobotu 8. června bude zahájen provoz sjezdové trasy pro horská kola u Goethovy vyhlídky v Karlových Varech.

Otevření trailu bude spojeno se slavnostním přestřižením pásky a doprovodným programem, na kterém předvedou svůj um profesionální jezdci. Šanci ale dostanou i méně zkušení cyklisté, kteří se chtějí správné jízdě po trailech teprve naučit. Po celý den bude přítomna cykloškola, která jim ukáže, jak při sjezdu udržet rovnováhu a čím se pro jízdu vybavit. GOEtrail, který je pojmenován podle blízké vyhlídky, se v délce téměř tři kilometry vine bukovým porostem až nad ulici Hřbitovní. Jeho výstavba započala před dvěma lety a je společným dílem Lázeňských lesů a parků Karlovy Vary (LLPKV) a Magistrátu města Karlovy Vary.

„Jednotlivé trasy GOEtrailu jsou podle náročnosti označeny stejně jako sjezdovky, tedy od modré po černou. Na modrou trasu se mohou vydat i průměrně zdatní cyklisté, protože se vyhýbá náročným překážkám a zatáčkám. Naopak na černou si troufnou opravdu ti nejlepší, protože nabídne ten správný adrenalinový zážitek,“ popisuje trasu radní Petr Bursík, který stál u zrodu myšlenky postavit sjezd pro horská kola v karlovarských lázeňských lesích, a zvýšit tak atraktivitu lokality pro aktivní sportovce.

Od vybudování trasy si lesníci slibují omezení nelegálních sjezdů v okolí Goethovy vyhlídky

„Pro nás bylo důležité vyhnout se při stavbě nejcennějším porostům a využít přirozenou morfologii terénu s ohledem na minimalizaci zásahu do přírodního celku lesa,“ přidává pohled správce lesů Stanislav Dvořák, ředitel LLPKV. Výstavba proto byla prováděna k přírodě šetrným způsobem s maximálním důrazem na využití místních zdrojů, kamene, dříví a zeminy, z bezprostředního lesního okolí.

„Od trati jsme si slibovali redukci vzniku nelegálních trailových tras, které bikeři spontánně vytvářejí na území lázeňských lesů. Ty přispívají k ničení přirozeného zmlazení a ohrožení chráněné přírody v přiléhající přírodní rezervaci Karlův hvozd. Vybudováním oficiální a pro cyklisty atraktivní trasy chceme minimalizovat riziko vzniku sjezdů mimo vyhrazená místa a přispět k soustředění sportovců na jednu stezku,“ dodává ředitel.

První jízdu si cyklisté užijí 8. června

Po slavnostním přestřižení pásky v 10:30 bude následovat exhibiční jízda profesionálních cyklistů. Doprovodný program však bude zajímavý i pro rekreační jezdce, kteří se v cykloškole seznámí s povinným vybavením pro trail, ale i se zásadami jízdy na náročných sjezdech. „V poledne vystoupí s přednáškou o bezpečnosti Horská záchranná služba, po celý den bude možné seznámit se s nejmodernějším vybavením pro cyklistiku a nechat si udělat servis kola zdarma,“ jmenuje další body doprovodného programu ředitel Dvořák. 

Zábava bude připravena také pro nejmenší děti. Dopravu na začátek trasy zajistí autobusy jak pro návštěvníky bez kol, tak pro cyklisty. Vjezd automobilům ke Goethově vyhlídce nebude umožněn. Podrobné informace k akci jsou uvedeny na webových stránkách LLPKV.

Riziková místa trailu jsou vyznačena, cyklisté zde musí zpomalit na minimum

Trasa trailu byla naplánována tak, aby se minimalizoval počet křížení turistických cest a sjezdu pro cyklisty. Nicméně na dvou místech se trasy potkávají. Aby se předešlo střetu cyklistů s chodci, je před křížením „zpomalovač“, tedy překážka, která jezdce donutí výrazně zpomalit, téměř zastavit. Navíc jsou zde umístěné značky upozorňující jak chodce, tak cyklisty na blížící se křížení obou tras. Zpomalovače jsou odzkoušeny na jiných trailových trasách v České republice, kde se osvědčily, a ke střetům zde nedochází.

Zdroj a foto: Město Karlovy Vary

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře