Založení letecké záchranné služby v Karlovarském kraji je na dosah

Založení letecké záchranné služby v Karlovarském kraji je na dosah. Veškeré přípravné kroky byly splněny.

Po dlouhodobých jednáních a usilovné snaze ze strany vedení Karlovarského kraje se blíží vznik samostatné letecké záchranné služby (LZS) na území regionu. Ministerstvo zdravotnictví přijalo všechny připomínky ze strany Karlovarského kraje k materiálu „Návrh řešení zabezpečení letecké záchranné služby po roce 2028“ a podpořilo variantu vytvoření samostatné letecké základy v kraji v rámci koncepce LZS v České republice. Nyní bude materiál postoupen ke schválení vedení ministerstva zdravotnictví a následně jej bude ještě schvalovat Vláda České republiky.

V současné době probíhá projektová příprava výstavby nové LZS na Letišti Karlovy Vary, v jehož areálu by měla vzniknout. Do poloviny letošního roku bude pak vydáno rozhodnutí pro stavební řízení.

Dvě třetiny území regionu aktuálně nejsou pokryty v doletové zákonem stanovené době 20 minut. Nyní létají do Karlovarského kraje záchranné vrtulníky z Ústeckého a Plzeňského kraje, přičemž zřízení vlastní LZS by snížilo dobu doletu na nejnutnější minimum a zajistilo by rychlý transport pacienta do vhodného zdravotnického zařízení. To byl také jeden z hlavních argumentů, o nějž se vedení Karlovarského kraje v připomínkovém řízení opíralo. Dále to byl vysoký počet tuzemských i zahraničních turistů nebo možnost nasadit LZS ve vybraných naléhavých případech a zkrátit tak dopravu lékaře za pacientem především v okrajových částech regionu, kam se v současné situaci nedostane do 20 minut.

Zdroj: IP Karlovarského kraje, foto ilustrační: Letecká záchranná služba Jihočeského kraje

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře