Kam po Sokolovsku
Kam po Sokolovsku – Nedaleko vesnice Krásná Lípa, u Šindelové, se nachází jedna z mála známých památek na bouřlivé, a často tragické události 20. století

Kousek od obce v lese se nachází pomníček zastřeleným sudetským Němcům, obětem tzv. divokého odsunu. Jednalo se údajně o odvetu za útěk několika internovaných Němců, zřejmě činovníků NSDAP či SS, ze sběrného tábora v Nejdku. Jiné prameny mluví o tom, že v lese byli ukryti dva příslušníci SS, z nichž jeden pocházel z Lípy. Při pokusu oddílu Revoluční gardy je 3. června 1945 zatknout se oba prostříleli a zmizeli. Obecně padlo podezření, že místní obyvatelé uprchlíkům pomáhají. Oddíl Revoluční gardy uprchlíky intenzivně hledal, prováděl domovní prohlídky a vydal výzvu, aby se uprchlíci do 24 hodin přihlásili, nebo bude zastřelena skupina rukojmích, mezi nimiž byli i starostové Krásné Lípy a Milířů. Byli to z Milířů Franz Garreis, 35 let; Anton Lorenz, 34 let; hostinský Heinrich Nier, 55 let a Leo Kunzmann, 51 let. Ze Šindelové byl předveden Anton Garreis, 43 let; Adolf Schmucker, 46 let; Wenzel Görgner, 46 let; Robert Hamm, 44 let; Georg Fesselmeier, 45 let a řezník Alfred Keilwerth, 60 let. Hledání a výzvy byly marné, a proto byla skupina rukojmích 6. června 1945 ráno mezi 5.-6. hodinou nucena na stráni u K. Lípy vykopat své vlastní hroby, načež byli všichni zastřeleni. Kdo tento čin spáchal, se nepodařilo zjistit.

Roku 1990 napsala paní Theresa Seidelová, dcera jednoho popraveného, dopis prezidentu Havlovi, kde žádala o svolení postavit na místě činu pomník, což jí bylo umožněno a roku 1992 byl pomník odhalen.

Zdroj a foto: Fb – Kam po Sokolovsku

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře