Nová vyhláška pro Staré město v Ostrově budí vášně. Mluví se o osobní mstě

Nová vyhláška pro Staré město v Ostrově budí vášně. Mluví se o osobní mstě!

Ve středu 11. prosince zastupitelé rozhodovali mimo jiné o obecně závazné vyhlášce (OZV) omezující provoz restaurací a kulturních zařízení na území Městské památkové zóny. Jednání skončilo hodinu po půlnoci.

Argumentaci radních, kteří návrh vyhlášky předložili, zásadní nesouhlas řady opozičních zastupitelů, očitá svědectví sousedů místních provozoven, ale také názory lidí, kterým není kultura ve městě lhostejná. To všechno mohli občané v přímém přenosu ze zastupitelstva sledovat dlouhých osm hodin. Poté byla vyhláška zastupitelstvem schválena. Omezení provozu se tak od ledna týká všech zařízení na Starém městě včetně Jakoby Kavárny, kterou provozuje zastupitel Jiří Netrh, nebo nedaleké Hospůdky U Doktora v Dlouhé ulici. „Důvodů, proč jsme vyhlášku předložili, je více, mimo jiné jsme vycházeli z územního plánu,“ říká starosta města Pavel Čekan s tím, že jej provozovny v Dlouhé kvůli svému nočnímu provozu často porušují. „Obecně bychom chtěli tímto krokem život v městské památkové zóně zklidnit,“ dodal. Připustil zároveň, že kolem restauračních zařízení se řešilo, řeší a řešit bude občasné porušování veřejného pořádku a nočního klidu. „V případě Jakoby Kavárny je však zároveň problém ve stavebně technických možnostech domu, ve kterém provozovna sídlí, a také v tom, že se hosté kavárny baví přímo pod okny sousedních domů. To veřejně potvrdila i jedna ze sousedek: „Když ležíte ve tři ráno v posteli a ta s vámi vibruje a všechno kolem duní, protože přes zeď pořádají technoparty, přepadává vás zoufalství, A tohle už se nám děje skoro pět let.“ Další z obyvatelů Dlouhé ulice přiznala, že život tu je kvůli provozu kavárny k nežití a že už ani nevídá vnoučata, protože by se u ní nevyspala. „Okna ložnice máme totiž přímo do ulice. Je to peklo.“ Během středečního jednání se hned několik zastupitelů z řad koalice i opozice také vyjádřilo v tom smyslu, že oni sami by v této ulici za stávajících podmínek bydlet rozhodně nechtěli.

Kam jezdí policie nejčastěji

Dalším důvodem pro předložení zmíněné vyhlášky byly statistiky výjezdů městské a státní policie. „Nejvíc oznámení občanů na rušení nočního klidu se týká provozovatele Jakoby Kavárny, v letošním roce jich bylo celkem sedmnáct. Na druhém místě je restaurace Adam v Družební a na třetím Atlantis. S výměnou provozovatele Hospůdky U Doktora jsou bohužel problémy i tam,“ konstatoval na jednání zastupitelstva velitel městských strážníků Radek Sklenář. Podle nové vyhlášky, která začne platit po Novém roce, bude od neděle do čtvrtka provoz restaurací a kulturních zařízení na Starém městě omezen od 8 do 22 hodin, v pátek a v sobotu od 8 do 23 hodin. „Je to projev vstřícnosti vůči provozovateli a zároveň snaha o to, aby se sousedské vztahy v Dlouhé ulici začaly zlepšovat,“ konstatoval po hlasování starosta.

Zastupitelé mluví o pomstě

Mezi nejčastější argumenty opozice patřilo během středečního jednání konstatování, že jde o osobní mstu zastupiteli Jiřímu Netrhovi. „Vyhláška není patřičně zdůvodněna a je jasné, že jde o brutální zásah proti jednomu subjektu,“ opakoval několikrát zastupitel Jan Bureš. Provozovatel kavárny Jiří Netrh uznal, že po 22 hodině musí hosty své kavárny, kteří kouří venku a u toho se baví, zejména o víkendech usměrňovat. „Přesto považuji tuto vyhlášku jednoznačně za diskriminační. Ve městě jsou další zařízení minimálně se stejným provozem včetně nočního baru, jedno z nich patří i radnímu Bílkovi.“ Jiří Netrh zároveň upozornil, že hodlá celou kauzu řešit soudní cestou, protože jde o opatření, které je pro něj likvidační. „Ekonomicky se tohle nedá přežít,“ uvedl zastupitel.

Policii voláme sami

Radní Libor Bílek je spolumajitelem restaurace Atlantis. Kvůli rušení nočního klidu tady městská nebo státní policie zasahovala tento rok devětkrát. „Ke konfliktu, který hrozí, že přeroste do fyzického násilí, voláme městskou nebo státní policii my sami. Z těch devíti letošních oznámení je tak šest našich. Tři z nich nakonec vyústily v trestní stíhání,“ vysvětlil během jednání zastupitelstva radní a pokračoval: „Faktem je, že v souvislosti s protikuřáckým zákonem se tohle řeší všude po republice. Kuřáci jdou ven na cigaretu a po 22. hodině už máte problém, i když si třeba jen povídají. Tak jsme se rozhodli o víkendech hlavní vchod zavírat, protože ústí do čtvrti, kde je nejvíc domů. Vstup bude pouze ze zahrady, kde jsme navíc vybudovali kuřárnu. Ta by měla alespoň částečně rušení nočního klidu eliminovat.“ Omezení provozu po 22. hodině se však podniku Atlantis týkat nebude a právě to považuje opozice za diskriminační. „Moje provozovna ale není na Starém městě ani v husté zástavbě a moji hosté se nebaví pod okny sousedů. Proto jsem pro vyhlášku zvedl ruku. Pracuju v branži a vidím, jak to chodí. V městské památkové zóně jsou průčelí domů jen sedm metrů od sebe, takže noční provoz restaurace je tady z hlediska nerušení kolem spících prakticky nemyslitelný. Omezení víkendové otvírací doby na třiadvacátou hodinu mi přijde jako nejrozumnější řešení pro hosty restaurace i sousedy z okolních domů.“

Zdroj a foto: Město Ostrov

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře