V Karlových Varech připravují projekty parkovacích domů
V Karlových Varech připravují projekty parkovacích domů – Koncepce dopravy v klidu je velmi širokým tématem souvisejícím nejen s tím, kde a jak odstavíme své vozidlo.

Pro město znamená především vytvoření ekonomicky soběstačného celku, kde výdělečný provoz lukrativních parkovišť vydělá na ta ztrátová, resp. především ta sloužící rezidentům. Zároveň má ale souvislost se zvyšováním pobytové kvality veřejných prostranství, která mají sloužit především pro obyvatele města a v lázeňském centru vytvořit skutečně zdravé prostředí nezatížené motorovou dopravou, avšak komfortně dostupné.

V současnosti probíhá ve spolupráci Kanceláře architektury města (KAM KV°) s magistrátem města Karlovy Vary příprava studií prvních tří parkovacích domů, a to konkrétně v lokalitě u Galerie umění Karlovy Vary na současném parkovišti, na ploše před hotelem Marttel v ulici Polská v Drahovicích a v areálu bývalých technických služeb v Tuhnicích, známém pod názvem Kattenbeck.

„Byli jsme velmi příjemně překvapeni vysokým zájmem architektonických studií, která se přihlásila o možnost návrhu parkovacího domu pro Karlovy Vary. V poptávkových řízeních na jednotlivé objekty se dohromady sešlo téměř třicet nabídek od lokálních studií stejně jako od přespolních a bylo opravdu z čeho vybírat,“ říká Karel Adamec, ředitel KAM KV°

„Každé z těchto území je specifické a vyžaduje jiný přístup po technické i architektonické stránce,“ upozorňuje Petr Bursík (ODS), uvolněný radní pro město Karlovy Vary.

V případě parkování u galerie umění musí město volit maximálně citlivý přístup k lokalitě, která je vstupem do lázeňského území a má jedinečný přírodní charakter. Návrh parkovacího domu zde bude pravděpodobně pracovat s možností zelené fasády a celkového zakomponování do okolní zeleně tak, aby se nový objekt stal tichým byť důstojným služebníkem v klidném lázeňském území. Mezi zaslanými nabídkami se této představě nejvíce přiblížil návrh studia Fránek architects z Brna, které již na řadě jiných projektů prokázalo, že umí ryze technické stavbě dát velice kvalitní výtvarnou podobu a zasadit jí do přírodního kontextu.

„Parkovací dům u galerie bude jedním z mnoha, které budou obsluhovat lázeňské území, umožní dopravně zklidnit nejcitlivější jádro města kolem Vřídelní kolonády, zároveň však zkvalitní dostupnost galerie umění a nedávno otevřených Císařských lázní,“ dodává radní pro dopravu Petr Bursík (ODS)

Lokalita před hotelem Marttel je na pomezí zahradního vilového města, které je typické pro Drahovice, a modernistického sídliště. Zpracovatelé studie, v tomto případě atelier DK architekti, zde hledají způsob, jak místu vdechnout charakter zahrady ve vnitrobloku, která je skutečnou kvalitou místa a zde žijících obyvatel. Parkovací dům plánují koncipovat jako klidnou vestavbu v této zahradě, která nijak neruší její kvality. Parkovací dům v této lokalitě bude rovněž součástí obsluhy širšího lázeňského centra, také ale umožní postupnou revitalizaci drahovických ulic vstříc pobytové kvalitě a nové výsadbě stromořadí. Na návrhu městského bloku Kattenbeck spolupracuje atelier A8000 a vedle záchytného parkovacího domu sloužícího pro další dopravní odlehčení centra města by měl obsahovat návrh multifunkčního a městského bloku zahrnujícího jak služebnu městské policie a dobrovolných hasičů, tak novou lukrativní nabídku městského bydlení, a chceme vytvořit první intervenci v postupné proměně celého území brownfieldu na živé město se spokojenými obyvateli. Studie na parkovací domy u galerie a v ulici Polská budou hotovy do konce tohoto roku a na příští rok budou alokovány finanční prostředky na přípravu dalších stupňů projektové dokumentace. Dokončení studie parkovacího domu v areálu městského bloku Kattenbeck se pro jeho komplexnost očekává počátkem příštího roku.

Návrhy nových parkovacích domů a další aktuality pak najdete na webu KAM KV

Zdroj: Karlovarské Radniční listy, Ilustrační foto: PD v Dolních BřežanechAutor: Fránek Architects, Realizace stavby: PKS Stavby, Foto: Pavel Kučera

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře