V anketě Hasič roku uspěli zástupci HZS Karlovarského kraje

V prostorách pražského hradu byla poslední zářijový den slavnostně předána ocenění v podobě skleněných hasičských přileb nejlepším příslušníkům a zaměstnancům HZS ČR v rámci profesní ankety Hasič roku za rok 2020.

Anketa Hasič roku je vyhlašována ministrem vnitra od roku 2009 a klade si za cíl ocenit profesionální hasiče, jejich velitele, náročné zásahy, celé pracovní kolektivy, nově vzniklé projekty a další zaměstnance sboru za uplynulý kalendářní rok. Do letošního ročníku ankety bylo zasláno celkem 53 nominací.
Ve třech kategoriích uspěli i zástupci HZS Karlovarského kraje.

Druhé místo v kategorii Velitel roku převzal vedoucí oddělení ochrany obyvatelstva HZS Karlovarského kraje plk. Ing. Miroslav Lukeš. Plk. Lukeš v srpnu 2020 působil jako expert v rámci týmu Evropské Unie pro koordinaci civilní ochrany a hodnocení v Bejrůtu po ničivé explozi. Na místě události působil Miroslav Lukeš v roli koordinátora, vyhodnocoval potřebu dalších modulů z evropských zemí, analyzoval informace z místa výbuchu, z četných jednání se zástupci ministerstev, místní samosprávy a zejména armády. Zkušenosti v oblasti mezinárodní pomoci v rámci civilní ochrany čerpal mimo jiné během předchozích zahraničních misí. Například se podílel na vyhodnocování protipovodňových opatření v Nigérii nebo koordinoval humanitární pomoc na Filipínách po rozsáhlých tropických bouřích (obojí v roce 2013), působil rovněž v mezinárodním koordinačním týmu po zemětřesení v Nepálu v dubnu 2015.

Rovněž druhé místo v kategorii Zaměstnanec roku, která je určena občanským zaměstnancům u sborů, získala Jana Maidlová z Územního odboru Sokolov. Paní Jana Maidlová pracuje u hasičů v Karlovarském kraji již přes 40 let a od svého nástupu v roce 1979 prošla řadou pozic. V posledních letech působí na pozici zásobovače a vedoucí provozního oddělení. Její dlouholeté zkušenosti se projevují zejména v bezproblémovém zvládání ekonomické oblasti a provozu skladu územního odboru Sokolov. Nezastupitelnou roli má při vystrojování příslušníků. Jana Maidlová je schopná a ochotná předávat své zkušenosti i novým kolegům, kteří se díky ní dokáží rychle zapracovat. Rovněž, v případě potřeby, plnohodnotně zastupuje svojí kolegyni na sekretariátu ředitele.

Ve velmi prestižní kategorii Zásah roku, kde se hodností složitost mimořádných událostí, si ocenění za třetí místo odnesli karlovarští hasiči za zásah při železniční dopravní nehodě v Perninku na Karlovarsku. Na jednokolejné železniční trati na Karlovarsku se v úterý 7. července 2020 čelně srazily dva osobní vlaky. V obou železničních soupravách bylo celkem 33 cestujících a personál. Po srážce zůstaly čelní vozy obou železničních souprav do sebe zaklíněné. Na místě zasahovalo celkem 17 jednotek hasičů. Zásah komplikovalo především velmi špatně dostupné místo samotné nehody, velký počet zraněných osob a nutnost nasazení velkého počtu zasahujících složek. Jen necelá třetina cestujících byla schopna v doprovodu záchranářů odejít z místa nehody do místa shromaždiště. Ostatní bylo nutné transportovat s použitím transportních prostředků, většinu ve vakuových matracích. Dvě osoby bylo nutné vyprostit s použitím hydraulických nástrojů, další dvě osoby utrpěly při srážce smrtelná zranění. I přes veškeré složitosti byly za 1 hodinu a 26 minut od nahlášení všechny osoby transportovány do místa shromaždiště zraněných.

Info ze slavnostní předání ocenění v rámci ankety Hasič roku 2020 včetně přehledu vítězů jednotlivých kategorií je možné si přečíst ZDE: 

Zdroj a foto: HZS Karlovarského kraje

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře