Kam po Sokolovsku. Zaniklé město Litrbachy / Čistá
Kam po Sokolovsku – Jedete-li od Sokolova nebo od Krásna směrem na Prameny, budete cestou projíždět místem, kde se dříve nacházelo královské horní město Litrbachy (Stadt Lauterbach, po roce 1945 krátce Čistá).

První zmínka o něm je již z konce 14. století, největší slávu zažilo ve století 16., kdy se v okolí těžil cín a možná i stříbro. Město zbohatlo a právě tehdy získalo statut města horního, tedy těžebního. Postupně se však doly vyčerpaly a v době 18. a 19. století zaznamenaly Litrbachy postupný úpadek. Koncem 18. století dokonce takřka kompletně vyhořely a musely být vystaveny znovu, včetně obnoveného kostela sv. Michala archanděla. Počet obyvatel města kolísal až do 1. poloviny 20. století kolem 2 000, přesto byla ve městě škola, pivovar, městský hostinec, pošta, četnická stanice či několik obchodů.

V době hospodářské krize 30. let se počet obyvatel snížil na zhruba 1 000, ovšem skutečnou ranou pro město byl poválečný odsun německého obyvatelstva a následné zahrnutí do vojenského prostoru. Vysídleno bylo i několik desítek nových českých obyvatel a město se koncem 40. let stalo cílem ostrých vojenských cvičení, které jsou dokonce zachyceny na filmovém pásku (instruktážní vojenský film Boj o osadu). Při těchto cvičeních byly zničeny veškeré budovy a z města nezůstalo zhola nic. Návštěvník místa dnes může spatřit jen kaštanovou alej, která kdysi lemovala náměstí, pomník městu s informační cedulí a odkryté základy kostela, kde se jednou za rok koná setkání k připomenutí historie tohoto zaniklého města.

Zdroj a foto: Kam po Sokolovsku

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře