Plán spravedlivé transformace Sokolovska představí v Bruselu
Plán spravedlivé transformace Sokolovska představí v Bruselu – Příprav sokolovské radnice na přechod od těžby uhlí a transformaci regionu si všimla už i Evropská komise. Ta v říjnu pozvala zástupce města do Bruselu, aby tam představili své plány. „Pro město je to významná příležitost. Považuju to svým způsobem za uznání naší práce a potvrzení toho, že změny, které v Sokolově připravujeme, se ubírají správným směrem,“ dodává radní Iva Kalátová.

Na přípravě plánů pro transformaci Sokolovska pracuje několik různých skupin a organizací. Definováním silných a slabých stránek regionu včetně návrhů na řešení, zakončilo nedávno svou několikaměsíční činnost 11 pracovních skupin tvořených více než 120 odborníky z různých oblastí jako například zdravotnictví, vzdělávání nebo dopravní a inženýrská infrastruktura.

První výstupy předala zástupcům vedení města také mezinárodní společnost ICLEI, která radí s transformací bývalým uhelným regionům po celé Evropě. Podle této společnosti je jedním z hlavních problémů Sokolovska to, že potřebuje mnohem účinnější pomoc v období přechodu od těžby uhlí k novým odvětvím. Pro tyto průmysly bude ale zapotřebí kvalifikovaných pracovníků, kteří nyní v oblasti chybí. Jako další uvádí odliv lidí, zejména mladých. Doporučuje se také zaměřit se na přilákání dalších společností a investorů. Nedostatky vidí i v propagaci regionu.

Situaci na Sokolovsku mapuje také společnost BeePartner, která se zabývá poradenstvím v oblasti přechodu od těžby uhlí. Kromě vypracování dokumentu, který zhodnotí situaci v regionu, se bude podílet i na zpracování několika transformačních projektů.

Všechny tři výstupy chce mít město k dispozici do konce letošního roku. Na jejich základě potom vypracuje komplexní plán Spravedlivé územní transformace Sokolovska, který bude obsahovat projekty na modernizaci regionu. Na ty chce město čerpat peníze nejen z fondu Spravedlivá transformace, ale i z dalších národních i mezinárodních fondů.

V říjnu se uskuteční na téma transformace ještě jedna konference. Ta se bude konat tentokrát přímo v Sokolově a pozvání na ni přijali zástupci tzv. uhelných regionů z celé Evropy. „Jedná se o velkou příležitost načerpat zkušenosti z jiných míst a zjistit, jak si s útlumem těžby uhlí a transformací svého regionu poradili jinde. Tímto setkáním zároveň můžeme získat i nové partnery s nimiž bychom mohli navázat v budoucnu další spolupráci,“ uzavírá starosta Sokolova Petr Kubis.

Zdroj: Město Sokolov

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře