V Sokolově proběhla mezinárodní konference věnovaná transformaci regionů, Zprávy Karlovarsko

V Sokolově proběhla mezinárodní konference věnovaná transformaci regionů

Do Sokolova se sjeli zástupci státního i soukromého sektoru, aby diskutovali a vyměňovali si zkušenosti z oblasti transformace regionu v důsledku odklonu od těžby uhlí

Na programu byly jednak společné panelové diskuze, ale také tematická paralelní jednání, která přinesla prostor pro cílenou výměnu zkušeností se zahraničními experty. Diskutovalo se na témata jako regionální spolupráce, tvorba pracovních míst, využití průmyslových areálů nebo zapojení místních aktérů do procesu Spravedlivé transformace.

Pozvání k účasti přijali zahraniční odborníci z Chorvatska, Rumunska, Slovinska, Polska, Maďarska, Irska a Slovenska. Kromě místních regionálních politiků, tedy starostů a starostek, byli přítomni například zástupci Krajské hospodářské komory, Agentury pro rozvoj podnikání Karlovarského kraje, ale také Úřadu práce nebo MAS Sokolovsko. Soukromý sektor zastupovaly společnosti Sokolovská uhelná a Synthomer. Mezi významné hosty patřila i ředitelka Odboru transformace ministerstva životního prostředí paní Radana Leistner Kratochvílová a europoslanec za Karlovarský kraj pan Ondřej Knotek.

Během diskuze účastníci upozorňovali na problémy, které Sokolovsko trápí. Zařadili sem například nedostatek pracovních sil a odliv lidí z regionu. Účastníci konference se shodli na tom, že pro přilákání nových obyvatel do regionu je zapotřebí dostatečná infrastruktura, zejména v oblasti bydlení, školství a zdravotnictví. V tomto ohledu je zejména potřebná podpora státu.

Zahraniční řečníci představili své transformační projekty a hovořili také o tom, jaké problémy trápí jejich regiony. Podle radní Sokolova Ivy Kalátová jsou to stejné věci jako na Sokolovsku: „Někde jsou s řešením transformace dál než my, jinde jsou téměř na začátku. To srovnání s naším regionem bylo velmi přínosné. Z prezentací zástupců našeho regionu bylo zřejmé, že máme velmi dobře nastavenou spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Zapojit se musí opravdu všichni. Je potřeba dát příležitost i mladé generaci. Buďme trpěliví, transformace je běh na dlouhou trať.“

Do konce roku se v Sokolově na téma transformace uskuteční ještě dva další semináře, tentokrát už  jen pro místní aktéry. Začátkem nového roku by pak měl být připravený komplexní Plán spravedlivé územní transformace Sokolovska, který bude obsahovat projekty na modernizaci regionu. Na ty chce město čerpat peníze nejen z fondu Spravedlivá transformace, ale i z dalších národních i mezinárodních fondů.

Zdroj a foto: Město Sokolov

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře