V Jáchymově se lidé rozloučili s výtvarníkem Pavlem Reisenauerem
V kostele sv. Jáchyma v Jáchymově se včera lidé naposledy rozloučili s výtvarníkem Pavlem Reisenauerem, který zemřel 13. února ve věku 62 let. Kreslíř, který 30 let dával tvář týdeníku Respekt, v Jáchymově posledních deset let žil. Byl zde včera také pochován.

Do kostela včera dorazila více než stovka lidí, a to jak místních, tak jeho přátel a kolegů z Prahy. Déle než hodinové církevní rozloučení vedl farář Krzysztof Dedek. Zprvu odcitoval kromě výňatků z bible i dvě básně Ivana Martina Jirouse, připomněl i silný vztah Reisenauera k Jáchymovu a jeho bolestné historii. Právě kombinace krásného prostředí a bolestivé historie podle faráře Reisenauera na Jáchymovu přitahovala. Také jeho zřejmě poslední práce byla na pamětním listě kostela sv. Jáchyma.

V Jachymove se lide rozloucili s vytvarnikem Pavlem Reisenauerem

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery pak připomněl i osobnost výtvarníka, který s časopisem začal spolupracovat od roku 1990. Tabery se přitom neubránil slzám, když na svého bývalého kolegu vzpomínal.

Pavel Reisenauer začal malovat jako samouk v 80. letech, kdy se pohyboval kolem samizdatových časopisů. V létě 1990 nastoupil do časopisu Respekt, kde nejprve pomáhal s grafickou úpravou, později začal ilustrovat také samotnou obálku časopisu. Za dobu své tvorby získal pověst výjimečného karikaturisty, v roce 2008 získal i Cenu Karla Havlíčka Borovského.

Tabery včera uvedl, že Reisenauer před svou náhlou smrtí připravoval další samostatnou výstavu. Ta by se podle Taberyho měla zřejmě uskutečnit i tak.

Zdroj: ČTK, foto wikimedia, autor Palickap

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře