Dozvuky povodní, projektant Řezanka podá trestní oznámení

V Karlových Varech měly problémy s velkou vodou. Výše škod zatím není známa, naštěstí ale k žádným výrazným poškozením na městském majetku nedošlo.

Město nestihlo zvednout mobilní lávku u volnočasového areálu Meandru, která je konstruována právě pro případy velké vody tak, že se zvedne a uvede dočasně mimo provoz. Její autor, karlovarský architekt a projektant Ota Řezanka je kvůli tomu rozhodnut podat trestní oznámení pro obecné ohrožení. Podle jeho slov se jen díky velkému štěstí prognóza o dalším navýšení hladiny nenaplnila. “To by asi lávka nepřežila.” uvedl Řezanka 

„Lávku na Meandru jsme v rámci operativních možností nedokázali zvednout. Je potřeba zmínit, že tento úkon je možné provádět v poměrně dlouhém předstihu před zvednutím hladiny na první povodňový stupeň. Tomu nejprve nic nenasvědčovalo, následně ale začala voda přitékat velmi rychle a již nešlo reagovat. Ohře se dostala na pětiletou vodu, nebyl předpoklad větších škod,“ reagovala za město mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

“V reakci na slova projektanta Řezanky je třeba zdůraznit, že navržený systém zvedání lávky je pouze mechanicky! Nikoliv automaticky. Aby lávka mohla být zvednuta, je třeba 12 pracovníků LLPKV, 3ks techniky a asistence dobrovolných hasičů a to po celou dobu zvedání, tj. 4 hodiny. Aby cely proces mohl proběhnout, je třeba jej zahájit při zvýšení hladiny v místě lávky o 30cm. Což v rychlosti přítoku vody nebylo reálné. Město Karlovy Vary hledalo a hledá řešení, které by bylo výrazně jednodušší, tedy “systém tlačítko”. Bohužel k realizaci zatím nedošlo, a to z důvodu překážek na straně projektanta”. uvedl uvolněný radní Petr Bursík (ODS)

Zvýšené hladiny a rozlití řek v období Vánoc v Karlových Varech nepoškodily žádnou zásadní infrastrukturu. Město bude postupně sumarizovat následky a materiální škody. Úseky cyklostezek, které byly zatopené, jsou již průjezdné. Postupně probíhá odklízení nánosů bahna, větví a dalších nečistot. Otevřen již byl dočasně uzavřený podchod pod kruhovým objezdem u Solivárny. Ke škodám došlo například na Náplavce. Na břehu Ohře v novém volnočasovém areálu je ale stále ještě vzedmutá hladina řeky a rozsah poškození bude znám až v příštích dnech. Očekává se ale, že budou poškozené povrchy cest a dopadové plochy pod herními prvky. Město také registruje škody na třech objektech ZŠ 1. máje ve Dvorech, kde protékala voda do suterénu.

Poměrně dramatický byl vývoj zejména Teplé, která začala stoupat velkou rychlostí, nejhorší situace nastala v noci z 23. na 24. prosince, musela být aktivována povodňová komise obce s rozšířenou působností. (Městská povodňová komise už byla aktivována před dosažením 1. povodňového stupně.) Technický zásah ze strany městských dobrovolných hasičů, městské policie, pracovníků Lázeňských lesů a parků Karlovy Vary a dalších byl nezbytný nejen u rozvodněných řek, ale také na dalších místech. Bylo nutné odčerpávat vodu z řady zejména soukromých objektů, například z hotelů Atlantic (zde dokonce opakovaně) a Dvořák v lázeňském území, v Počernech, kam přitékala voda z polností nad touto čtvrtí a tvořila se záplavová vlna. Proběhla evakuace osob ze zahrádkářské kolonie v Doubí, řešila se zaplavená a nejprve úplně, později jen s opatrností průjezdná, komunikace v Plzeňské ulici mezi Doubím a Tuhnicemi, odstraňovaly se popadané stromy a podobně. V terénu byly desítky osob, včetně pracovníků magistrátu a vedení města.

Zdroj a foto: Magistrát města Karlovy Vary/ Karlovarský Deník

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře