Na problematiku sociální péče se dívám z druhé strany, říká Michaela Valentová
Žije v Ostrově, pomáhá vážně nemocným lidem, dětem a jejich rodinám, pořádá charitativní Běh s čelovkou a zajímá se o dění v Karlovarském kraji. Před několika lety jí byla diagnostikována roztroušená skleróza, což velmi změnilo její život a naučilo ji vnímat své okolí a problémy sociálně slabých a nemocných lidí jinak. I proto se Michaela Valentová (nezávislá za hnutí VOK – Volba pro kraj) nechala nominovat do krajské sociální komise, kde se snaží a bude snažit změnit nastavení řady
věcí.

„S roztroušenou sklerózou jsem se naučila žít. Pak ale přišla těžká ataka a já přestala cítit dolní končetiny. Deset měsíců jsem byla upoutána na invalidní vozík. Po roce náročné rehabilitace jsem se opět postavila na nohy a snažím se žít život jako každý jiný. Mám za sebou těžkou životní zkušenost, proto se na mnoho věcí z oblasti sociální péče dokážu podívat z druhé strany nebo z úplně jiného úhlu,“ říká Michaela Valentová.

O účasti ve veřejném životě předtím nikdy neuvažovala. Dala však na rady a přání kamarádů a nechala se nominovat do sociální komise Karlovarského kraje i města Ostrova. „Když jsem skončila na vozíku, viděla jsem, jak špatně jsou sociální služby nastavené. Chybí zejména osobní asistenční služby a terénní služby, které by dokázaly člověku pomoci v jeho nelehké životní situaci. Většina poskytovaných služeb má pracovní dobu pouze do odpoledních hodin a pak si musí každý poradit sám nebo musí vše zvládnout za pomoci rodiny,“ popisuje dále členka sociální komise.

Upřímně říká, že problém se zdaleka netýká pouze Karlovarského kraje, ale celé republiky. Nicméně na západě Čech je situace dosti neutěšená. „Není to problém pouze nastavení služeb. Je to také o nedostatku personálu a částečně o přístupu úředníků. Někde vám totiž pouze předají formuláře nebo brožurky, abyste si nastudovali, co můžete a na co máte nárok. Tím však jejich pomoc končí. Je to hodně o lidech. Jenže tam, kam přijde vážná nemoc nebo vážné zranění, často přichází i svízelná a mnohdy beznadějná situace, ve které je třeba konkrétní, rychlá a jasně definovaná pomoc,“ pokračuje Michaela Valentová, která se snaží řadu věcí připomínkovat a upozorňovat na nedostatky a špatně nastavený systém. „Věřím, že se sociální problematika časem dostane na takovou úroveň, jakou si každý nemocný opravdu zaslouží,“ uzavírá členka sociální komise.

Zdroj: TZ

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře