Karlovy Vary: Bezpečné kácení stromů zajišťuje unikátní stroj  

Karlovy Vary – V České republice unikátní rotační teleskopický manipulátor umožňuje kácení rizikových stromů, jeřábnické práce i nakládání kmenů.

Teleskopické rameno stroje se může otočit o 360 stupňů a dosáhne do vzdálenosti téměř 30 metrů. Díky tomu lze pokácet stromy nebo odříznout větve z jakékoliv polohy nebo úhlu. Využití proto najde zejména při kácení nebezpečných stromů. Rotační manipulátor financovala příspěvková organizace Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary (LLPKV) s podporou města Karlovy Vary.

„Manipulátor využíváme hlavně ve městě, na místech se špatnou dostupností a také tam, kde je kácení stromů rizikové,“ popisuje Stanislav Dvořák, ředitel LLPKV.

Kromě kácení umí stroj rozřezat pokácené stromy a naložit je pomocí manipulačních vidlí na odvozní soupravu. Na teleskopické rameno je možné uchytit i pracovní koš, takže poslouží jako vysokozdvižná plošina. „Stroj nabídneme i formou služby dalším organizacím nebo firmám. Využití najde při přípravě velkých akcí ve městě, jako je mezinárodní filmový festival, kdy je třeba rozmísťovat výzdobu a různé prvky do výšky, nebo naopak do řeky. V tuto chvíli slouží k ořezu větví na hřbitově v Drahovicích,“ dodává ředitel Dvořák.

Cena stroje je 10,4 milionů korun a příspěvková organizace ho koupila částečně ze svých peněz a na zbytek využila příspěvek, který dostává od svého zřizovatele, Statutárního města Karlovy Vary. Zařízení je uzpůsobené na kácení stromů do průměru 80 centimetrů, teleskopické rameno lze zvednout do výšky 29,8 metrů a boční dosah je až 26 metrů. Rovnováhu při práci zajišťují nůžkové stabilizátory. 

„Stroj Magni RTH 6.30, jak zní jeho přesný název, je přitom jediný v České republice,“ potvrdil zástupce dodavatele Josef Kapr. Strojů této značky je v celé zemi celkem 26. 

Manipulátor přinese několik výhod – bezpečnost, rychlost a multifunkčnost
Karlovy Vary Bezpecne kaceni stromu zajistuje unikatni stroj

Výhodou manipulátoru je kromě mnoha možností využití také vysoká bezpečnost. Na práci pily dohlíží obsluha z kabiny pomocí kamer umístěných na hlavici nebo ji může ovládat dálkově mimo kabinu. Nechybí integrovaná palubní diagnostika zobrazující zatížení ramene. 

„Práce s manipulátorem je také mnohem rychlejší. Větve se nemusí postupně odřezávat a spouštět z koruny dolů,“ vysvětluje největší výhody ředitel a dodává: „Manipulátor jednoduše uchopí celý strom, odřízne ho u země a přenese k odvozní soupravě. Nehrozí tedy nekontrolovaný pád stromu.  To oceníme zejména při kácení v blízkosti rodinných domů.“

Zdroj a foto: Město Karlovy Vary

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře