Požár skládky pražců u elektrárny Tisová dále hasí vrtulníky

Požár skládky pražců a dalšího dřevěného odpadu poblíž hnědouhelné elektrárny Tisová na Sokolovsku pokračuje leteckým hašením ze dvou vrtulníků

Postupně se daří zmenšovat plochu zasaženou požárem, stále se ale vyskytují plameny ohně. Na pomoc přijelo ještě několik jednotek z Středočeského a Libereckého kraje, řekl ČTK mluvčí hasičů v Karlovarském kraji Martin Kasal. U požáru zasahují od rána také hasiči z Plzeňského a Ústeckého kraje. V areálu bývalého dolu Silvestr – Přátelství u elektrárny hoří od pátečního večera.

“Je stále nutné velmi často střídat zasahující hasiče. Další velké střídání, hlavně jednotek z Karlovarského kraje, je plánováno na neděli,” řekl Kasal. Podle něj byl nově nasazený mobilní monitor Ambassador, což je víceúčelové zařízení pro hašení velkých požárů. Do Tisové dále vyjel z Moravskoslezského kraje nákladní automobil s přívěsem, který veze dodatečné zásoby pěnidla.

Požár od dopoledne hasí dva vrtulníky, vodu nabírají v jezeře Medard. Platí zvláštní stupeň požárního poplachu, při zásahu se lehce zranili tři hasiči. Případ si převzali kriminalisté a prošetřují možný přečin poškození cizí věci se škodou nad deset milionů korun. Firma, které skládka patří, neví, co požár způsobilo, její lidé s technikou a na pokyn hasičů pomáhají s likvidací požáru.

Majitelem elektrárny i sousedních pozemků je Sokolovská uhelná, která elektrárnu v roce 2016 koupila od ČEZ. Skládka pražců leží sice na jejích pozemcích, ale ty má pronajaté firmě Waste Solutions. Sokolovská uhelná poskytuje součinnost při likvidaci požáru.

Vodu na místo dopravují kromě cisteren také velkokapacitním čerpadlem z blízkého odkaliště. Od noci je na místě chemická laboratoř, která měří zplodiny hoření v ovzduší. Ani v noci, ani v ranních hodinách nebyly naměřeny zvýšené koncentrace. Zásah bude podle Kasala pokračovat stejným způsobem minimálně celý den. Jsou nasazeny vyšší desítky kusů požární techniky.

“Událost si kolem 12:00 převzali od hasičů kriminalisté a zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci ve čtvrtém odstavci, což je škoda nad deset milionů,” uvedla krajská policejní mluvčí Zuzana Churáňová. Podle informací ČTK se škoda bude pohybovat asi ve vyšších desítkách milionů korun a je podezření na cizí zavinění. Informace o možné závadě na drtičce, kterou uvedla Česká televize, policie ani hasiči nepotvrdili. “Okolnosti a příčinu požáru prověřujeme,” sdělila Churáňová.

Kouř je stále viditelný z mnoha kilometrů. Policie uzavřela cesty k areálu a odklání vozidla. “Řídí tam dopravu a do míst pouští jenom ty, kteří tam bydlí nebo pracují, aby se zachovala průjezdnost pro záchranné složky,” řekla mluvčí.

Jednatel Waste Solutions Alexandr Bolcek uvedl, že pražce a další dřevěný odpad jako například palety a špulky na kabely, které firma štěpkuje na palivo pro teplárny a elektrárny, byly uloženy volně v kójích, nebyly pod střechou. Firma se podle svého webu specializuje kromě likvidací autovraků a stavebního odpady i na drcení dřevěného odpadu a zbytků po těžbě, likvidaci železničních pražců, impregnovaných sloupů, nebezpečných a ostatních odpadů. Spolu s řadou mezinárodních firem udržuje, rekonstruuje nebo likviduje tratě a vlečky v ČR i mimo ni.

Zdroj: ČTK, foto HZS Karlovarského kraje

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře