V Sokolově byl zahájen projekt „Domovník preventista“
Dne 1. ledna 2024 byl v Sokolově zahájen projekt prevence kriminality s názvem „Domovník preventista“. V průběhu minulého týdne proběhlo zaškolení nových zaměstnanců. Do recepcí budov poprvé usednou právě dnes. Radnice plánuje ještě zhruba dva měsíce ladit detaily fungování, poté již projekt poběží v ostrém režimu.

Celkem devět nových domovníků preventistů se bude starat o pořádek a bezpečnost. Musí umět poskytnout první pomoc, zvládnout musí i případnou evakuaci budovy například v případě vypuknutí požáru. A poradit by si měli i s každodenními záležitostmi spojenými s chodem bytového domu. Domovníci preventisté budou působit ve dvou městských objektech: ve věžovém domě v ulici Slavíčkova a v domě pro seniory v ulici Jiřího z Poděbrad, kde dohromady žije téměř 500 lidí.

„Projekt vnímáme jako další bezpečnostní prvek a službu občanům v oblasti prevence kriminality. Současně chceme zvýšit pocit bezpečí mezi obyvateli v jejich lokalitě,“ říká starosta Sokolova, Petr Kubis. O konceptu takzvaného bezpečného domu sokolovská radnice uvažuje přibližně deset let. Realizace se nyní podařila díky dotačnímu titulu od Ministerstva vnitra. Vedení města si teď chce ověřit smysluplnost a potenciální význam projektu pro budoucnost. „S nájemníky jsme již hovořili a projekt budeme společně upravovat tak, aby s ním byli obyvatelé domů spokojeni,“ dodává starosta Kubis.

Projekt má tříletou dobu trvání a většinu nákladů ve výši 15 milionů korun pokryje dotace z operačního programu Zaměstnanost plus. Město přispěje na provoz částkou přibližně 1,4 milionu korun.

„Jedná se o pilotní projekt v rámci celé republiky. Domovníci preventisté sice působí i v jiných městech, avšak v omezenějším režimu. V Sokolově jsme pro domovníky připravili recepce přímo ve vchodech domů a objekty budou střežit dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Tím jsme unikátní v celém Česku. Neznamená to ale, že by obyvatele domů odteď někdo lustroval nebo si zapisoval návštěvy. Domovníci budou spíše dohlížet na to, aby do domů nevstupovaly osoby, které zde nemají co dělat. V minulosti to byl problém zejména v domě pro seniory, kam se často stahovali bezdomovci. To byl také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli zařadit tento objekt do projektu,“ vysvětluje radní Iva Kalátová.

Domovníci v rámci své služby budou hlídat prostory domu a jeho okolí, obsluhovat kamerový systém a dohlížet například i na zaparkovaná auta. To je podle zástupců vedení města dalším důvodem, proč byly do projektu vybrány budovy s vysokým počtem obyvatel.

Zdroj a foto: Město Sokolov

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře