Známe většinu lídrů stran a hnutí pro krajské volby, Krajské a senátní volby proběhnou 20. a 21. září

Známe většinu lídrů stran a hnutí pro krajské volby.

Volby do zastupitelstev krajů se letos uskuteční společně s prvním kolem voleb třetiny senátorů 20. a 21. září. Termín voleb dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Strany a hnutí budou mít do poloviny července čas na to, aby navrhly své kandidáty jak na krajské zastupitele. Zákonná lhůta pro nominace skončí 16. července. Na počátku srpna pak registrační úřady rozhodnou o tom, kteří z kandidátů splnili zákonné podmínky a budou k volbám připuštěni.

V krajských volbách se volí každé čtyři roky, a to ve 13 krajích. Prahy se krajské volby netýkají, své představitele do zastupitelstva hlavního města občané vybírají při volbách do obcí.

Od roku 2026 se budou krajské, senátní a obecní volby konat vždy na konci prvního říjnového týdne. Změnu, která má zabránit posouvání termínu těchto voleb směrem k létu, přinese novela ústavy, kterou prezident podepsal v březnu.

V Karlovarském kraji již většina politických stran a hnutí zná své lídry pro krajské volby

V roce 2020, zvítězilo v krajských volbách hnutí ANO se ziskem 13 mandátů, ale ani to nestačilo k tomu, aby se ujalo vedením kraje. Společně s SPD skončilo v opozici.

Občanští demokraté (ODS) jdou v našem kraji do voleb samostatně, tedy ne v koalici Spolu, jak tomu bylo například v nedávných eurovolbách. Lídrem ODS bude Jiří Vaněček. (Případnou koalici by podle informací naší redakce měli utvořit s TOP 09) Jednání probíhají.

Lídrem TOP 09 je Lukáš Otys. V minulých krajských volbách kandidovala Topka společně se STAN a nezávislými s KOA, VPM Cheb a KDU-ČSL. “Jednáme o tom, že bychom do voleb šli s ODS. Uvidíme. Rozhodnutí by mělo padnout do čtrnácti dnů, nejpozději do konce června,” uvedl Lukáš Otys.

Lídrem Starostů a nezávislých byl do krajských voleb zvolen Petr Kulhánek.

Lídrem pirátské kandidátky do krajských voleb 2024 v Karlovarském kraji bude Markéta Monsportová.

Krajskou kandidátku politického hnutí Volba pro kraj (VOK) povede Martin Maleček.

Hnutí Místní na kandidátce do letošních krajských voleb stále pracuje. Předsedou tohoto hnutí je Josef Hora z Chodova.

Lidovci (KDU-ČSL) už mají kandidátku do krajských voleb schválenou. Do krajských voleb jdou v koalici s hnutím Starostové našeho kraje (SNK1). Lídry koalice jsou Olga Haláková za KDU-ČSL a za SNK1 je lídrem Eduard Frisch

Lídrem hnutí Srdcem pro Karlovarský kraj bude Jitka Pokorná.

SOCDEM Jde do krajských voleb s lídrem Tomášem Svobodou.

Lídrem hnutí Vize pro Karlovarský kraj, která bude v krajských volbách také kandidovat, je Vít Hromádko.

SPD ještě lídra do krajských voleb nezvolilo.

Hnutí ANO svého lídra zatím také ještě nezveřejnilo, ale dá se předpokládat, že jí povede Jana Mračková Vildumetzová.

Zdroj: ČTK

, , , , , , , , , , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře