V Chebu můžete potkat Hurvínka, zprávy karlovarsko
V Chebu můžete potkat Hurvínka – Prostranství v sousedství Písečné brány pod Chebským hradem už zdobí nová Hurvínkova lavička. Vznikla v rámci projektu chebského participativního rozpočtu Mega nápady podle návrhu pana Igora Kukučky z Chebu. Mega nápad zrealizoval slovenský sochař Miroslav Žáčok.

Dílo je připomínkou toho, že v našem městě v letech 1960 až 1974 žil a tvořil významný loutkář a řezbář Gustav Nosek, autor loutky Hurvínka.

V Chebu muzete potkat Hurvinka zpravy karlovarsko 1

Autorskými právy na loutky Spejbla a Hurvínka po vyhraném soudním sporu disponuje Divadlo Spejbla a Hurvínka v Praze, potažmo jeho ředitelka paní Denisa Kirschnerová. Projektu Hurvínkovy lavičky v Chebu je velmi nakloněna a nebude si činit žádné finanční nároky v případě její realizace, což také písemně potvrdila. Vymiňuje si pouze právo vidět předem případné návrhy na její ztvárnění. Oslovil jsem sochaře Miroslava Žáčoka, který je autorem sochy Děvčátko s plyšákem v nice domu v Jateční ulice č. 3. Navrhl vytvořit dvě žulové lavičky (dlouhé cca 150 cm) proti sobě a ve středu na žulový válec umístit bronzovou sochu Hurvínka, cca 70 cm vysokou (viz náčrt autora v příloze). Vznikl by tak jakýsi uzavřený prostor, ve kterém by si nejen rodiny s dětmi mohly sednout, prohlédnout si Hurvínka a přečíst informační tabuli o Gustavu Noskovi. Kombinace kamene a ušlechtilého kovu by zcela určitě vhodně podtrhla prostor kolem unikátní historické památky, jakou Chebský hrad bezesporu je.

Celkové náklady na výrobu laviček a sošky autor vyčíslil na částku 360 000 Kč. K tomu je nutné připočíst také náklady na výrobu informativní tabule, nejlépe kovové.

Zdroj a foto: Město Cheb / Hurvínkova lavička / Více o návrhu pana Igora Kukučky najdete na – Hurvínkova lavička

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře