Zahájení nové lázeňské sezony v Karlových Varech

Zahájení nové lázeňské sezony v Karlových Varech.

Nová lázeňská sezona v Karlových Varech bude tradičně zahájena o prvním květnovém víkendu. Od pátku 3. května do neděle 5. května budou ulice, promenády, kolonády, parky a další místa žít hudbou, tancem, divadlem. 

„Karlovy Vary už dávno nejsou jen sezonní destinací a návštěvnost uplynulé zimy a letošního jara jsou toho dokladem. Slavnostní zahájení lázeňské sezony je ale pro nás symbolickou a velmi důležitou kulturně společenskou událostí na podporu lázeňství a jeho propagace jako součásti zdravého životního stylu. Slavnosti jsou samozřejmě také připomínkou našeho zápisu na seznam UNESCO, stejně jako propagací širokého spektra aktivit, které Karlovy Vary činí atraktivní destinací. Zároveň je pro nás zahájení sezony výjimečnou příležitostí k předání nejvyšších městských ocenění vybraným osobnostem, které se významně zasloužily o věhlas města,“ uvádí primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová. 

Program Zahájení lázeňské sezony v Karlových Varech je postaven na osvědčených prvcích, ale přibylo i několik novinek. Karlovarským pramenům se dostane slavnostního požehnání. Stejně jako loni se ho ujme papežský nuncius Jude Thaddeus Okolo, který rovněž odslouží slavnostní mši v chrámu Sv. Máří Magdaleny. Chybět nebude tradiční průvod krále Karla IV. a jeho početné družiny, tance dvorních dam, souboje rytířů a představení kejklířů. Smetanovy sady se promění v jarmark, děti zde najdou tvořivé dílny. Hvězdným interpretům a slavným hitům bude patřit podium u Alžbětiných lázní. Mezi ty nejatraktivnější bude letos patřit koncert kapel Žlutý pes, Poetika, zpěvačky Lenny nebo hity Petra Nováka, které zazpívá Petr Bende za doprovodu své kapely a Karlovarského symfonického orchestru. 

Novinkou v programu je módní přehlídka Beaty Rajské na Sadové kolonádě a v jejím okolí, která bude volně přístupná veřejnosti. Premiérově se také v rámci zahájení sezony uskuteční Mattoni Grand Drink – Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů na náplavce u Thermalu. Prostranství před hotelem Thermal bude i letos patřit kulinářské přehlídce Beer & Grill Fest.

Do programu městských slavnostní se zapojují i galerie a další místa, například Becherova vila, Galerie umění Karlovy Vary, karlovarské muzeum, Zámecká věž s interaktivní expozicí UNESCO, Kancelář architektury města s venkovní výstavou 6 let KAMu nebo Císařské lázně, které otevírají novou expozici Tři světy. 

VYBRANÉ AKCE PROGRAMU ZAHÁJENÍ LÁZEŇSKÉ SEZÓNY 2024 

JARMARK | pátek – neděle 10:00 – 18:00 – Smetanovy sady 

Jídlo a pití, řemeslné výrobky, umělecký kovář, malíř a další řemeslníci a producenti nabídnou pestrou škálu občerstvení a výrobků. V sobotu bude součástí dění na jarmarku hostina pro krále Karla IV. s přehlídkou tance, zpěvu a rytířských soubojů královské družiny.

DĚTSKÉ TVOŘIVÉ DÍLNY | pátek 15:00 – 17:00, sobota – neděle 10:30 – 17:00 – Smetanovy sady 

Děti si mohou vyzkoušet malování na hrnky a pohárky, vyrobit pohádkové předměty nebo zvířátka z různých materiálů. Za vyplnění pracovních listů je čeká i drobná odměna. 

KONCERTY, DIVADELNÍ A TANEČNÍ PŘEDSTAVENÍ | pátek – neděle 

Na podiu u Alžbětiných lázní zahrají Žlutý pes, ETC, Hlavolamy, Poetika, Lenny. V sobotu zde zazní hity Petra Nováka. V doprovodu Karlovarského symfonického orchestru je zahraje a zazpívá Petr Bende. Atraktivní bude i koncertní provedení muzikálu Čas růží s hity Karla Gotta. Chybět nebude populární vystoupení mažoretek, Souboru písní a tanců Dyleň, atraktivní promenáda a tanec členů Spolku panstva na tvrzi Žíželeves v dobových kostýmech, hraná Prohlídka města s Pouličním divadlem Viktora Braunreitera na téma Kouzelný West End, tradiční Sinatrovské slavnosti na Linhartu.

ŽEHNÁNÍ PRAMENŮM | sobota 10:00 – Mlýnská kolonáda 

Karlovarským pramenům požehná papežský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. Slavnostní akt začne v 10 hodin na Mlýnské kolonádě a procesí církevních hodnostářů projde i Tržní a Vřídelní kolonádou. 

PRŮVOD KARLA IV. | sobota 15:00 – Sady Karla IV. – Smetanovy sady 

Průvod družiny krále Karla IV., kterého doprovodí početná družina dvorních dam, zbrojnošů, tanečnic a kejklířů, vyjde ze Sadů Karla IV. u Císařských lázní. Jeho veličenstvo se vydá přes Starou louku, Tržiště a Lázeňskou ulici k Mlýnské kolonádě, kde se pozdraví s primátorkou města Andreou Pfeffer Ferklovou. Přes Dvořákovy sady a kolem hotelu Thermal pak celý průvod zamíří do Smetanových sadů, kde se uskuteční hostina pro krále s tancem, rytířskými souboji a divadelními kousky. 

MATTONI GRAND DRINK | sobota 10:00 – 18:00 – Náplavka u hotelu Thermal 

Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů míří do Karlových Varů. Nejoriginálnější nealkoholické koktejly i své barmanské umění předvede 20 špičkových barmanů z celého světa. Úkolem soutěžících bude v časovém limitu umíchat originální nealkoholický koktejl, jehož nedílnou součástí je minerální voda Mattoni. Program barmanského mistrovství světa oživí moderátor Libor Bouček a jedinečná bubenická show v podání známého uskupení Wild Sticks. Pro návštěvníky bude připraveno příjemné posezení i Mattoni bar, kde si budou moci vychutnat nejoblíbenější nealkoholické koktejly. Vstup na akci je zdarma. 

MÓDNÍ PŘEHLÍDKA BEATY RAJSKÉ | sobota 17:00 – Sadová kolonáda – Dvořákovy sady 

Módní show s představením nové kolekce přední české návrhářky Beaty Rajské patří každoročně k žádaným prvkům doprovodného programu filmového festivalu v Karlových Varech. Tentokrát přiveze modely ze své tvůrčí dílny a představí je široké veřejnosti při zahájení lázeňské sezony. Jako molo poslouží modelkám nejen samotná Sadová kolonáda. Beata Rajská zde představí téměř 50 modelů, výběr z posledních dvou kolekcí nazvaných Benátky, A Bůh stvořil ženu. A protože začíná léto, premiéru v Karlových Varech bude mít i řada letních šatů. Módní přehlídku bude moderovat Petr Čimpera a jako hosté vystoupí operní pěvci působící ve světových operních domech: Tatiana Hajzušová a Jiří Rajniš. Vstup je zdarma. 

CÍSAŘSKÉ LÁZNĚ – TŘI SVĚTY | sobota – neděle – Císařské lázně

V budově Císařských lázní bude otevřena nová moderní expozice Tři světy. Návštěvníka seznámí s dějinami lázeňství, ale také s významnými návštěvníky lázní a s léčivými a minerálními prvky, které místní lázně po staletí využívají. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i císařskou koupelnu – nejluxusnější koupelnu na našem území.

BEER&GRILL FEST | pátek – sobota – prostranství před hotelem Thermal

2. ročník festivalu jídla, pití a zábavy. Přijďte ochutnat pěnivý mok malých i větších pivovarů a barbecue české i světové kuchyně. 

Celý program ke stažení ZDE

Zdroj a foto: Město Karlovy Vary

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře