Souhrn výsledků voleb v Karlovarském kraji, Volební speciál: Komunální volby Karlovy Vary 2022V Mariánských Lázních bezdůvodně škrtli člena volební komise

Volby ještě ani nezačaly a už tady máme první volební skandál. V Mariánských Lázních bezdůvodně škrtli člena volební komise z hnutí ANO, situaci řeší ministerstvo vnitra.

Absolutní nerespektování zákonů a jejich detailní neznalost. To je vizitka pirátského starosty Mariánských Lázní Martina Kaliny, který pravděpodobně nechce, aby na průběh voleb dohlíželi zástupci nebo sympatizanti z hnutí ANO.

„Starosta totiž svolává první jednání okrskových volebních komisí. Informaci o tomto setkání údajně zaslala mariánskolázeňská radnice i jednomu z našich delegátů. Jenže doklad o tom, že mu pozvánku zaslala, nemá, a to i přesto, že dotyčný má zřízenou datovou schránku, která se běžně pro úřední komunikaci používá,“ říká krajský manažer hnutí ANO pro Karlovarský kraj Vojtěch Maroušek.

Je tedy otázkou, proč radnice posílala pozvánku na setkání volební komise obyčejnou poštou, proč nezvolila například doporučené psaní, když už opomenula zmiňovanou datovou schránu. V zástupcích hnutí ANO vyvolává toto jednání mnoho otázek. Ty jsou podpořeny i dalším postupem starosty a jeho podřízených.

„Ti totiž neváhali, a když se delegovaný volební komisař nedostavil na schůzku, na kterou však nedostal žádnou pozvánku, tak ho bez jakékoliv snahy o další kontakt z komise vyškrtli a nahradili svým člověkem. Toto jednání je samozřejmě protiprávní, a když jsme se chtěli bránit, na radnici v Mariánských Lázních nám úřednice sdělila, že obyčejná zásilka je dostatečná a ona nevidí důvod někoho kontaktovat jiným způsobem,“ pokračuje dále krajský manažer hnutí ANO.

Ten se logicky s odpovědí úřednice nespokojil a obrátil se na Ministerstvo vnitra, které má volby na starost. Zde shledali jeho podnět jako oprávněný a zaslali k vyřízení na Krajský úřad Karlovarského kraje, který by měl nominaci kandidujícího subjektu akceptovat, neboť to vyplývá z volebního zákona.

Pokud se delegovaný zástupce bez ohledu na důvody nedostaví na první zasedání okrskové volební komise, nemůže to být samo o sobě důvodem pro odmítnutí delegace a překážkou vzniku jeho členství v okrskové volební komisi. Starosta města nebo městský úřad by měl delegovaného zástupce kontaktovat přímo nebo prostřednictvím zmocněnce a dotázat se ho, zda jeho zájem o členství v komisi trvá. Pokud ano, měl by s ním dohodnout náhradní termín složení slibu,“ vysvětluje Lucie Fišarová z odboru voleb Ministerstva vnitra ČR a dodává, že na uvedenou situaci je třeba hledět optikou toho, že delegování zástupců kandidujících subjektů do okrskové volební komise je stěžejním principem pro sestavování komisí, který je zárukou vzájemné kontroly členů komise při hlasování a sčítání hlasů a zásadním způsobem tak přispívá k transparentnosti volebního procesu.

Zdroj: Facebook

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře