V Sokolově proběhlo cvičení složek IZS - Medard 2024

V Sokolově proběhlo cvičení složek IZS – Medard 2024.

Ve čtvrtek 16. května 2024 se na území kolem jezera Medard v Sokolově uskutečnilo několikahodinové cvičení složek Integrovaného záchranného systému. Jeho cílem bylo zejména prověřit reálnou schopnost spolupráce složek Integrovaného záchranného systému při pátrání po pohřešovaných osobách.

Rozsáhlého cvičení se kromě policistů z Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje zúčastnili i kolegové z Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje a Hasičského záchranného sboru Správy železnic, několik sborů dobrovolných hasičů, zástupci sokolovské Střední policejní školy Ministerstva vnitra, Horská služba ČR stanice Bublava, strážníci z Městské policie Sokolov a CZECH SAR TEAM, který se zaměřuje právě na pátrání po osobách.

Celkově bylo do tohoto cvičení zapojeno zhruba 130 osob. Během cvičení měly složky Integrovaného záchranného systému k dispozici různá služební vozidla, čtyřkolky, vodní čluny, služební jízdní kola a nechyběl ani dron, kterým byl monitorován rozsáhlý prostor kolem jezera a rovněž byl využit při pátrání v nepřístupném terénu.

Námětem cvičení bylo, že trojice osob vyrazila k jezeru Medard, kdy jejich cesta byla spojena s hrou GEOCACHING. Kromě toho, že v místě chtěly dvě osoby ze tří hledat tzv. kešky, tak v plánu všichni měli i koupání v jezeře. Po několika hodinách došlo k pohřešování dvou osob. Po jejich nalezení bylo zjištěno, že s nimi byla ještě třetí osoba, což zasahující složky Integrovaného záchranného systému předem nevěděly. Třetí osoba byla později nalezena ve vodě, zhruba v hloubce dvou metrů, s nohou zamotanou do drátu na dně u kraje jezera a nebyla schopna se sama vyprostit.

Samotné cvičení bylo pro složky Integrovaného záchranného systému velmi náročné, jelikož se jednalo o pátrání po třech osobách na celkové ploše 500 hektarů. Jezero je navíc dlouhé zhruba 4 kilometry a 1,5 kilometru široké, největší hloubka je téměř 60 metrů. Okolí jezera Medard ovšem nebylo vybráno náhodou, naopak bylo vybráno záměrně. “Území v okolí jezera Medard čeká velká proměna. V příštím roce začneme budovat podél celého břehu multifunkční stezku, dvě parkoviště a infocentra. Mezitím připravujeme projekt volnočasového centra a zázemí pro vodní sporty. V budoucnu okolí jezera nabídne rezidenční i rekreační bydlení s důrazem na udržitelnost a energeticky úsporná řešení. Uvědomujeme si, že už dnes je to oblíbený cíl obyvatel Sokolova i turistů a sportovců. Proto je dobře, že než postupně dokončíme revitalizaci lokality, budou složky IZS připraveny zasáhnout, pokud by v místě došlo k ohrožení zdraví nebo života návštěvníků Medardu,” uvedl Pavel Tomek, předseda dozorčí rady SUAS GROUP a Sokolovské uhelné, která je vlastníkem lokality.
 
Samotné cvičení, které patřilo k jednomu z největších na území Karlovarského kraje v posledních měsících, si pochvaloval i plk. Mgr. Michal Šavrňa, ředitel Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje. „Podobná cvičení jsou pro nás vždy velice důležitá. V rámci těchto cvičení se snažíme co nejvíce přiblížit realitě a proto je vždy průběh cvičení víceméně stejný, jaký by byl v případě, že bychom v tomto místě opravdu pátrali po pohřešovaných osobách. Území jezera Medard je, co se týče rozlohy, obrovské, terén je navíc členitý a v některých místech téměř nepřístupný. Kolegové si tak přímo na místě mohli vše vyzkoušet, a jak se říká seznámit se s tímto územím, které bude v budoucnu ještě více navštěvované. A to s sebou samozřejmě přináší i rizika, právě například v podobě toho, že se v místě někdo ztratí. Samozřejmě doufám, že takových případů bude co nejméně. Děkuji všem, kteří se tohoto cvičení zúčastnili,“ uvedl ředitel.

Zdroj a foto: Policie ČR / KŘP Karlovarského kraje

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře