Za poslední dny přes čtyři stovky výjezdů hasičů. Nejčastěji zasahovali hasiči kvůli následkům silného větru.
Za poslední dny přes čtyři stovky výjezdů hasičů. Nejčastěji zasahovali hasiči kvůli následkům silného větru.

Podle výstrahy meteorologů měl Karlovarský kraj zasáhnout silný vítr od čtvrtka 17. února a varování platí až do úterního rána. Předpověď se naplnila a kvůli větru hasiči vyjížděli ve stovkách případů. Nejčastějším zásahem bylo odstranění spadlých stromů, které blokovaly provoz na komunikacích. Hasiči odstraňovali také stromy, které spadly na zaparkovaná vozidla, domy či jiné objekty, nebo na dráty elektrického vedení. Spadlé stromy způsobily rovněž několik dopravních nehod, z toho pět na železnici. Například na silnici ze Šemnice na Andělskou Horu, která se přes zimu neudržuje, spadlo velké množství stromů a bylo rozhodnuto o celkovém uzavření této komunikace. Dalším častým typem zásahu bylo zajištění uvolněných střešních krytin. V některých případech se jednalo o malé části, například jednotlivé plechy či střešní tašky, například v Rotavě ale vítr odnesl polovinu plechové střechy na panelovém domě. Zde hasiči zajistili provizorní zakrytí, použili materiál ze skladu ochrany obyvatelstva, finální opravu musí provést odborná firma. Část kraje byla v průběhu posledních dní po nějakou dobu bez dodávek elektřiny. Kvůli výpadkům proudu hasiči v pěti případech zachraňovali osoby uvízlé ve výtahu, několikrát rovněž poskytli náhradní zdroje elektřiny, především pro ty, kteří potřebují elektřinu pro zdravotnické přístroje.

Přehled počtu výjezdů hasičů v období 17. února 00:00 hodin až 21. února 8:00 hodin:

Počet událostí v období čtvrtek až pondělí
Celkem427
Technická pomoc381
     z toho odstranění stromu275
     z toho uvolněné střechy79
Dopravní nehody15
    z toho železniční5
Požáry7
Únik nebezpečné látky3
Planý poplach10
Záchrana osob, např. z výtahů8
Asi nejzajímavějším případem byl sobotní zásah v Sokolově.
Na vezi kostela na Starem namesti v Sokolove se odlomil tezky litinovy kriz odhadem vazici 200 kg

Na věži kostela na Starém náměstí se odlomil těžký litinový kříž, odhadem vážící 200 kg. Zůstal viset na drátu hromosvodu ve výšce zhruba padesáti metrů. Hasiči se pokusili dostat se ke kříži z výškové techniky, její maximální vysunutí ale nebylo možné kvůli přetrvávajícímu silnému větru. Na vrchol věže tak vnitřkem vystoupali dva hasiči lezci, úzkým výlezem se dostali na plášť věže, kde kříž zajistili proti dalšímu pohybu. Takto kříž zůstane po nezbytně nutnou dobu, než počasí dovolí jeho sundání. Po dohodě s vlastníkem objektu je možné, že i se sundáním kříže na zem pomohou hasiči opět s využitím lezecké techniky.

V průběhu posledních čtyř dnů se na likvidaci následků silného větru i dalších událostí podíleli hasiči z celkem 83 jednotek a to jak profesionálních, dobrovolných i podnikových. Dohromady zasahovali při těchto výjezdech 2951 hasičů. Počet událostí celkem je 427, v některých případech hasiči v rámci jedné události zasahovali na více místech, dohromady tak míst, kde bylo nutné provést nějakou činnost bylo 737.

Zdroj a foto: HZS Karlovarského kraje

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře