Další útok na peněženky obyvatel karlovarského regionu. Voda zdraží o pět procent

Další útok na peněženky obyvatel karlovarského regionu. Voda zdraží o pět procent

„V roce 2024 se na území Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech zvýší vodné a stočné bez DPH v průměru o 3 %. Toto navýšení schválili zástupci sto pěti členských obcí sdružení na valné hromadě, konané 1. prosince 2023. Od ledna 2024 se zvedá sazba daně z přidané hodnoty u vodného a stočného z 10 % na 12 %, celková cena včetně DPH tak stoupne o 5 %,“ uvedl Alexandr Žák, předseda sdružení obcí.

Cena vody se skládá ze dvou částí. První část tvoří platba za skutečně odebrané množství vody, druhou pak paušální poplatek stanovený pro celou napojenou nemovitost podle velikosti fakturačního vodoměru. Cena za odebraný a odkanalizovaný metr krychlový vody bude v roce 2024 celkem 97,26 Kč včetně DPH. Poplatek za nejmenší a nejčastěji používaný vodoměr bude 2 500 Kč za rok.

„Na zvýšení vodného a stočného v roce 2024 má významný vliv především předpokládaný nárůst nákladů na energie. Nad úroveň inflace se také zdražují poplatky za nákup surové vody, které hradíme státu za odběr vody z povrchových zdrojů. V roce 2024 musíme počítat i s nárůstem mzdových nákladů a s mírným navýšením cen materiálů a ostatních služeb. Naše průměrná cena ve výši 110 Kč za kubík vody (včetně DPH) však nadále zůstane nejen pod celorepublikovým průměrem, ale také hluboko pod hranicí sociálně únosné ceny,“ doplnil Alexandr Žák.

Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech zásobuje pitnou vodou téměř 200 000 obyvatel na Karlovarsku, Sokolovsku, Tachovsku, Chomutovsku i Rakovnicku.

Zdroj: TZ

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře