Stanice profesionálních hasičů v Ostrově je v provozu
Stanice profesionálních hasičů v Ostrově je v provozu – Zcela nová stanice profesionálních hasičů v Ostrově začala zajišťovat požární ochranu ve městě a okolí. Slavnostní otevření novostavby se uskutečnilo ve čtvrtek 18. ledna 2024. Stavba byla zahájena v září roku 2022. O zřízení stanice profesionálních hasičů ve městě usiloval hasičský sbor již velmi dlouho, až nyní se díky spolufinancování z evropských fondů podařilo stavbu realizovat. Oblast, kde budou profesionální hasiči zajišťovat požární ochranu, zahrnuje 15 měst a obcí, celkem 27 tisíc obyvatel, a území o rozloze téměř 330 kilometrů čtverečních. S ostrovskou stanicí se navíc počítá v poplachovém plánu také u zásahů v Karlových Varech.
Stanice profesionalnich hasicu v Ostrove je v provozu zpravy karlovarsko

Sloužit zde bude celkem 24 hasičů ve třech směnách plus velitel stanice. K dispozici mají dvě cisternové automobilové stříkačky, z toho jednu velkoobjemovou určenou na lesní požáry, velitelský vůz a přívěs se člunem pro zásah na vodě. Ze stanice Karlovy Vary se do Ostrova přesouvá také speciální dronové vozidlo, které zajišťuje podporu velitele zásahu za použití bezpilotních prostředků a skupiny dokumentaristiky.

Financování stavby bylo ze dvou zdrojů. Celkové realizované výdaje projektu jsou necelých 84,5 milionu korun, z toho způsobilé výdaje činí 68,2 milionu korun. Z této částky 85 % způsobilých výdajů je spolufinancováno ze strukturálního fondu EU, tedy 57,9 milionů korun. Zbývajících 15 % způsobilých výdajů je podíl financování ze státního rozpočtu, konkrétně 10,2 milionů korun.

Slavnostního otevření stanice Ostrov se zúčastnil náměstek generálního ředitele HZS ČR brigádní generál Slavomír Bell, hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, starosta města Ostrov David Hanakovič, zástupce zhotovitele stavby ze společnosti Metrostav Pavel Trojan a ředitel HZS Karlovarského kraje plukovník Oldřich Volf. „Nebudu přát sloužícím hasičům na nové stanici v Ostrově co nejméně výjezdů. Jsme realisté. Každý rok nám v kraji přibývá výjezdů, práce a úkolů. Popřeju jim, aby se jim zde dobře sloužilo, aby se vždy vrátili z výjezdu v pořádku a aby dobře fungovala spolupráce s městem Ostrov i místními dobrovolnými hasiči,“ uvedl ředitel Volf. Zdůraznil, že právě místní jednotka sboru dobrovolných hasičů byla doposud garantem zajištění požární ochrany ve městě a okolí a že tato jednotka je na špičkové úrovni. Jen za rok 2023 evidují ostrovští dobrovolní hasiči 425 výjezdů. Při slavnostním otevření popřáli nově zřízené profesionální jednotce v Ostrově dobrou službu další hosté z řad kolegů ze složek IZS a dalších pozvaných hostů.

Se slavnostním otevřením stanice byl současně zahájený provoz služby. V průběhu dne hasiči na stanici připravili a znovu ověřili funkčnost všech systémů a prostředků požární ochrany. V pátek 19. ledna nastoupila na nové stanici první směna nepřetržité služby.


 

Zdroj a foto: IP Karlovarského kraje (Tisková zpráva Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře