Sokolov posiluje spolupráci v oblasti transformace uhelných regionů

Sokolov posiluje spolupráci v oblasti transformace uhelných regionů

V první polovině března na sokolovském městském úřadě přivítali maďarskou delegaci složenou ze zástupců obcí uhelných regionů, Ministerstva energetiky, Ministerstva správy a regionálního rozvoje a expertů z Uhelné komise. Jedná se o výsledek snahy vedení města o navázání spolupráce s dalšími evropskými uhelnými regiony. S nimi si chce sokolovská radnice předávat zkušenosti v oblasti přechodu od těžby uhlí.

„Kontakt s našimi maďarskými kolegy jsme navázali zhruba před půl rokem na návštěvě v Bruselu, kam jsme tehdy jeli představit naše plány na budoucí rozvoj Sokolovska. Dnešní setkání nám umožnilo vyměnit si zkušenosti s přípravou na období po konci těžby uhlí a posunout se zase o kus dál. Nevymýšlejme něco, co už vymyslel někdo jiný, ale inspirujme se vzájemně jeden od druhého“ uvedl starosta Sokolova Petr Kubis.

Sokolov posiluje spolupraci v oblasti transformace uhelnych regionu

Během diskusí se obě strany věnovaly nejen sdílení osvědčených postupů, ale také konkrétním problémům, které regiony trápí. Ty jsou v mnoha ohledech dost podobné. Jedná se především o úbytek obyvatel, negativní vnímání regionů a ztráta pracovních míst, které s sebou útlum těžby uhlí přinese. Do diskuse se zapojili také zástupci dvou nejvýznamnějších zaměstnavatelů na Sokolovsku, Sokolovské uhelné a chemičky Synthomer. S dalšími podněty přišly i starostové okolních obcí, kteří si stěžovali na problematické získávání dotací. „Pokud si vezmete obec s pěti sty obyvateli, která má jednoho starostu a jednoho úředníka, tak prostě nemají možnost včas projekty připravit. Proto usilujeme o koordinaci a vytvoření alespoň jednoho společného projektu, který by byl realizovatelný. V současné chvíli připravujeme vybudování sítě cyklostezek,“ vysvětluje sokolovská radní Iva Kalátová.

Zástupci maďarské delegace popsali způsob fungování a čerpání dotačních titulů pro obnovu krajiny v jejich zemi, a zároveň se podělili o své plány na revitalizaci regionů postižených útlumem těžby uhlí. Zaměřují se především na podporu malých a středních podniků, stejně jako na péči o sociálně slabé rodiny. Důležité jsou podle nich i investice do obnovitelných zdrojů energie.

Mezinárodní spolupráci by sokolovská radnice chtěla ještě rozšířit. Výměna příkladů dobré praxe by tak v budoucnu mohla probíhat i s uhelnými regiony z dalších koutů Evropy.

Zdroj a foto: Město Sokolov

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře