Kam po Sokolovsku - Kostelní Bříza
Kam po Sokolovsku – V obci Kostelní Bříza nedaleko Sokolova směrem do nitra Slavkovského lesa se nachází významný park s cennými stromy, jenž byl součástí zdejšího zámeckého areálu. Zámek vznikl na popud rodu Winklerů v 17. století přestavbou zřejmě většího venkovského statku. Měl raně barokní podobu, která mu vydržela až do 20. století.

V roce 1945 zámek nuceně opustili poslední majitelé Kopalové a stavbu převzal stát. Postupně zde sídlila zemědělská škola a státní statky, které údržbu značně zanedbávaly. V 70. letech byl tak zámek v havarijním stavu a v polovině 80. let se zřítila část střechy. Štěstí bohužel zámek nenašel ani po roce 1989, kdy byl na žádost nového majitele vyškrtnut ze seznamu památek a postupně z něho zůstala jen část obvodových zdí. Dnes ruinu vlastní město Březová.

Historickou zajímavostí je, že jedním z častých návštěvníků zámku byl příbuzný posledních majitelů, rodu Kopalů, Hans von Hamerrstein, rakouský spisovatel a politik, jenž byl roku 1944 zatčen v souvislosti s atentátem na Hitlera (i když do něj zřejmě přímo zapojen nebyl), následně vězněn a dva roky po válce na následky věznění zemřel.

V mnohem lepším stavu než zámek se dnes nachází zámecký park, kde díky obnově z roku 2009 můžeme obdivovat krásné buky, kaštany, jilmy či tisy, případně torzo sekvoje, přesněji sekvojovce obrovského, který však koncem 70. let odumřel.

Zdroj a foto: FB – Kam po Sokolovsku

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře