V Lokti otevřeli nový autobusový terminál za téměř 80 milionů korun
V Lokti otevřeli nový autobusový terminál – Stavbu za 77,5 milionu korun vybudovalo město Loket ve spolupráci s Krajskou správou a údržbou silnic Karlovarského kraje (KSÚS KK), a také s podporou Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který přispěl 35,5 miliony korun. Morálně i fyzicky zastaralé stanoviště nahradil moderní terminál se zelenou střechou a veškerým zázemím pro cestující. Úprava veřejných prostor, která byla součástí projektu, přinesla také 50 parkovacích míst a vyšší bezpečnost.

Stávající stanoviště autobusových zastávek dlouhodobě neodpovídalo technickým požadavkům příslušné legislativy ani potřebám občanské vybavenosti. Město se proto rozhodlo vybudovat terminál moderní. První návrhy vznikly v roce 2019 ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT v Praze

„Mnoho našich obyvatel dojíždí za prací nebo do škol do větších měst v okolí a veřejnou dopravu většina z nich pravidelně využívá. Starému autobusovému nádraží chyběly například dostatečně velké přístřešky k ukrytí před deštěm i jakékoliv hygienické zázemí. Přístupné bylo pouze přes frekventovanou silnici, chybělo přímé napojení na pěší trasy z centra i sídliště, nebylo tu parkoviště,“ vypočítává důvody vzniku nového nádraží starosta Lokte, Zdeněk Bednář

Spolu s novým terminálem se podařilo vyřešit jak napojení na pěší trasy, tak parkoviště, které má 50 míst a funguje v režimu P+R. Celkové řešení umožňuje bezpečný přístup i pohyb cestujících. V budově terminálu jsou kromě čekárny také kancelář dopravních informací a veřejné toalety. Obklopují ho autobusové zastávky s běžným mobiliářem, včetně stojanů na kola.

Unikátem u stavby tohoto druhu je zelená střecha. Ekologicky i esteticky doplňují terminál výsadba 24 stromů, keře a další zeleň.

Finální podobu území navrhovali: Jiří Oboznenko – dopravní část a Pavel Hering – budova terminálu. Stavební práce a vegetační úpravy se realizovaly od září 2022 do listopadu 2023. Zhotovitelem byla společnost Dopravní terminál loket, konsorcium společností EUROVIA CZ a.s. a STASKO plus, spol. s r.o.

Celkové náklady na stavbu činily 77,5 milionů korun. Loket uhradil ze svého rozpočtu 32,4 milionů, 37,6 milionů pak pokryly dotace z evropských peněz (IROP) a příspěvek státu. Dalších 7,5 milionu korun za přeložku komunikace II. třídy hradila KSÚS KK.

„Jde o další úspěšně dokončený projekt v oblasti udržitelné dopravy, na kterou jsme jen v Karlovarském kraji přispěli 1,1 miliardou korun. Samotný Loket realizoval v rámci IROP už čtyři projekty a získal podporu přesahující 57 milionů korun. Řadí se tak mezi úspěšné obce, které dokážou peníze z EU efektivně využít ke zlepšování života svých obyvatel,“ říká Lenka Kyrianová, ředitelka karlovarské pobočky Centra pro regionální rozvoj, které projekty IROP kompletně zastřešuje.

Zdroj: TZ Město Loket

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře