Město Aš bude i nadále podporovat místní podnikatele prostřednictvím elektronických poukázek corrency. Podle starosty Vítězslava Kokoře se tento způsob podpory v posledních letech osvědčil a přinesl městu i podnikatelům konkrétní výsledky, zejména tam, kde s poukázkami dokázali obchodníci aktivně pracovat.
Radnice v uplynulých třech letech vyčleňovala na correnty každoročně dva miliony korun. Tyto prostředky získali obyvatelé města, kteří je následně utráceli u zapojených podnikatelů. „Polovinu hodnoty nákupu hradilo město prostřednictvím corrency, druhá polovina byla fakticky sleva. Aktivně se do projektu zapojilo přibližně 30 až 35 obchodníků a jejich počet se dlouhodobě drží na podobné úrovni,“ uvedl starosta pro ČTK.
Každoročně město rozdělí mezi zhruba dva tisíce registrovaných obyvatel příspěvek ve výši 1000 korun ve formě elektronických poukázek. Díky nim mohou lidé u místních podnikatelů ušetřit až 50 procent z ceny zboží nebo služeb. Podle Kokoře město za tři roky investovalo celkem 5,3 milionu korun, přičemž celkový dopad na kupní sílu obyvatel dosáhl 12,7 milionu korun. „Je zde jasně vidět výrazný multiplikační efekt,“ doplnil.
Zkušenosti podle vedení města ukazují, že výrazně úspěšnější jsou ti podnikatelé, kteří correnty aktivně propagují a propojují je s dalšími nabídkami, například formou zvýhodněných balíčků nebo speciálních akcí. Naopak pasivní zapojení, omezené pouze na označení provozovny, nepřináší srovnatelné výsledky. Město proto zvažuje vytvoření manuálu s příklady dobré praxe, který by podnikatelům pomohl correnty využívat efektivněji.
Novinkou bude rozšíření využití corrency také na mimoškolní a volnočasové aktivity. Radnice na podporu rodin s dětmi vyčlenila 500 tisíc korun, které budou rovnoměrně rozděleny mezi všechny registrované děti do 15 let s trvalým pobytem v Aši. Získané prostředky bude možné uplatnit u místních spolků, kroužků a volnočasových organizací, čímž chce město zároveň podpořit nabídku aktivit pro děti a mládež.
REDAKCE / Zdroj: ČTK

