Simulovaný útok ozbrojených útočníků v prostorách krajského úřadu

Cvičení složek IZS s názvem „Úřad 2024“. Simulovaný útok ozbrojených útočníků v prostorách krajského úřadu.

Ve středu 12. června letošního roku se v prostorách Krajského úřadu v Karlových Varech a přilehlém okolí uskutečnilo prověřovací cvičení složek Integrovaného záchranného sytému s názvem „Úřad 2024“. Kromě Policie České republiky, která měla celé cvičení ve své gesci, se do něj zapojili ještě kolegové z Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje, Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje, Městské policie Karlovy Vary a zástupci krajského úřadu, konkrétně pracovníci z Odboru bezpečnosti a krizového řízení a Odborem školství, mládeže a tělovýchovy.

Námětem cvičení byl simulovaný útok ozbrojených útočníků v prostorách krajského úřadu za přítomnosti 120 úředníků a figurantů, kteří simulovali přítomnou veřejnost. Při útoku došlo ke zranění mnoha osob i k několika úmrtí. Tuto mimořádnou událost následně řešily právě složky Integrovaného záchranného sytému, které se cvičení zúčastnily.

Celé cvičení odstartovalo informačně vzdělávacím seminářem, který byl zaměřen na to, jak se chovat v případě vzniku mimořádné události. V rámci semináře bylo připraveno několik témat, a to budova úřadu jako měkký cíl, bezpečnost zaměstnanců v budově úřadu, varovné signály, jejich rozpoznání a využití, osobní bezpečnost, a co dělat v případě útoku a nechybí ani metodika „U-S-B“, tedy Uteč, schovej se a bojuj. Seminář byl ukončen po několika hodinách diskuzí všech přítomných.

Následně cvičení pokračovalo praktickou částí, kdy do jedné z budov krajského úřadu vstoupilo několik ozbrojených osob s cílem „usmrtit“ co nejvíce osob nacházejících se v budově. Během tohoto útoku bylo cílem prověřit reálnou schopnost spolupráce při řešení mimořádné události v souvislosti s napadením většího počtu osob ve veřejném prostoru ozbrojenými útočníky, koordinace záchranných prací při společném zásahu složek Integrovaného záchranného systému.

Cvičení skončilo v odpoledních hodinách „zneškodněním“ aktivních střelců v budově krajského úřadu, kdy následně došlo k záchraně přeživších zaměstnanců a návštěvníků budovy úřadu.

Podobná cvičení včetně metodických seminářů pořádají policisté z Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje již několik let. Jsou určena školským zařízením, ale například i úřadům či nemocnicím. Proškolena tak byla řada zaměstnanců jednotlivých škol, úřadů a nemocnic.

Zdroj a foto: Policie ČR / KŘP Karlovarského kraje

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře