V Karlovarském kraji přibývá otrav kanabinoidem HHC, Předávkování dětí želé bonbóny s obsahem látky HHC
V Karlovarském kraji evidují případy, kdy bylo několik žáků základní školy v Karlových Varech intoxikováno neznámou látkou. Následným šetřením bylo zjištěno, že se žáci předávkovali želé bonbóny s obsahem látky HHC. Věc je v současné době ve fázi prověřování a zabývají se jí policisté z obvodního oddělení Karlovy Vary – Rybáře. 

Karlovarská krajská nemocnice eviduje od počátku letošního roku 5 případů předávkování dětí a mladistvých volně dostupným doplňkem stravy s obsahem HHC ( převážně v podobě gumových medvídků) a nesčetně případů u dospělých.

U takto intoxikovaných pacientů dochází po požití k poruchám vědomí, které mohou trvat 24 – 48 hodin, výkyvům nálad, agresi či nevolnostem. Účinky HHC jsou velmi individuální, na každého působí jinak – záleží na podaném množství a formě užití. V současné době nejsme u této novodobé drogy schopni predikovat případné chronické následky či orgánové komplikace.

Protože tyto preparáty jsou v rámci legislativy ČR brány jako doplňky stravy a lze je legálně volně zakoupit v automatech či na internetu, dovolujeme si jako zdravotnické zařízení touto cestou apelovat na veřejnost a rodiče školáků a studentů, aby se nákupu těchto přípravků vyvarovali.

Co je HHC?

Hexahydrocannabinol (HHC) je sloučenina patřící do skupiny kanabinoidů, které se nacházejí v rostlině konopí. Je to chemická varianta delta-9-tetrahydrokanabinolu (THC), což je hlavní psychoaktivní složka konopí. Hexahydrokanabinol má podobnou strukturu jako THC, ale má cyklický tvar, který může ovlivnit jeho biologické účinky.

Hexahydrokanabinol (HHC) má podobně jako jiné kanabinoidy potenciálně nežádoucí účinky. Mezi možné negativní účinky patří:

1. Psychoaktivita: I když HHC není tak silný jako THC, může stále vyvolávat psychoaktivní efekty, což může ovlivnit kognitivní funkce a vnímání.

2. Účinky na paměť: Některé studie naznačují, že užívání kanabinoidů může mít negativní vliv na krátkodobou paměť a kognitivní funkce.

3. Účinky na psychické zdraví: Existují obavy o to, že dlouhodobé užívání kanabinoidů může přispívat k problémům s psychickým zdravím, zejména u lidí s predispozicí k psychickým poruchám.

4. Vliv na motoriku a koordinaci: Některé studie ukazují, že užívání kanabinoidů může mít negativní dopad na motorické schopnosti a koordinaci pohybů.

Důležité je zdůraznit, že výzkum v oblasti kanabinoidů a jejich účinků na lidské zdraví je stále v rané fázi a mnoho otázek zůstává nezodpovězených. Lidé by měli být obezřetní a informovaní o možných rizicích před jakýmkoli užíváním látek obsahujících HHC.

Zdroj: Policie ČR / Karlovarská krajská nemocnice / Redakce

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře