Císařské Lázně budou drahým pomníkem Petra Kulhánka

Revitalizace Císařských lázní se blíží ke konci, vedení kraje se seznámilo s aktuálním stavem projektu

Zástupci příspěvkové organizace Císařské lázně a vedoucí projektu představili krajským zastupitelům aktuální stav národní kulturní památky, která by se měla otevřít veřejnosti v druhé polovině měsíce června. Kompletní revitalizace objektu byla zahájena v roce 2019 a kompletní náklady činí více než 1,4 miliardy korun.

​„Je nutné si uvědomit, že práce probíhaly ve velmi turbulentní době. Krátce po zahájení prací vypukla pandemie koronaviru, v únoru roku 2022 pak začala válka na Ukrajině, která znamenala zásadní zdražení stavebního a dalšího materiálu. To nás dostalo pod značný tlak ze strany dodavatele. Přesto se podařilo dodržet časový harmonogram a já se velmi těším, že budeme moci veřejnosti představit Císařské lázně v novém kabátě. Již nyní projevuje veřejnost o tento projekt velký zájem, což je velmi potěšující zprávou a příslibem pro další fungování objektu po jeho otevření,“ uvedl radní pro oblast regionálního rozvoje Patrik Pizinger.

V rámci revitalizace objektu byly provedeny sanační, stavební a restaurátorské práce. Při těchto byly objeveny zajímavé prvky, které připomínají zlatou éru nejmodernější a nejkrásnější lázeňské stavby Evropy své doby, jako například skryté iluzivní tapety či fládry.

Významným prvkem Císařských lázní je nepochybně multifunkční sál, který nabídne kapacitu až pro 338 návštěvníků koncertů, plesů, divadelních představení, přednášek, videoprojekcí, výstav či konferencí. Veřejnosti budou přístupné muzejní expozice, v nabídce nebudou chybět ani prohlídky jednotlivých okruhů nebo také akce nejrůznějšího charakteru v knihovně. Zde se počítá s konáním například autorských čtení, přednášek, recitálů a dalších. Součástí objektu bude i infocentrum a návštěvnické centrum, obchod se suvenýry, nájemní jednotky a další výstavní prostory.

„Od léta budou moci zájemci navštívit všechny reprezentační prostory Císařských lázní. Ať už je to Zanderův sál, bohatě zdobené odpočinkové salony, sál v atriu, ale i unikátní císařskou koupelnu. Věříme, že dokážeme nabídnout opravdu širokou škálu kulturního vyžití – od klasických prohlídek a muzejní expozice až po koncerty a přednášky. Naším cílem je, aby byla budova přístupná po celý rok, sedm dní v týdnu. I tím budeme v rámci našeho kraje mezi památkami unikátní,“ doplnil ředitel Císařských lázní Alexandr Chalupník.

Zdroj: Informační portál Karlovarského kraje

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře