Pavel: Karlovarský kraj má velký potenciál

Karlovarský kraj sice trápí systémové problémy, má ale řadu příležitostí k rozvoji a velký potenciál k dalšímu růstu. Při dnešní návštěvě regionu to novinářům řekl zvolený prezident Petr Pavel

Za důležité považuje nejen lépe využívat a koordinovat podpůrné dotační programy, ale také zlepšit kvalitu života v kraji, tedy například dopravní dostupnost, služby, bydlení, školství i kulturní možnosti. Nastupující prezident chce poznat hlouběji problémy v regionech, které trápí důsledky těžby uhlí, nižší vzdělanostní úroveň nebo mzdy. Jako první proto zavítal do Karlovarského kraje, příští týden se chystá do sousedního Ústeckého kraje a po březnové inauguraci chce navštívit také Moravskoslezský kraj.

V Karlovarském kraji vidí budoucí prezident problém v tom, že chybí dostatečná kvalita života – mladí a kvalifikovaní lidé kvůli tomu odcházejí žít jinam nebo pracují v Německu. Kraj je přitom podle Pavla v řadě ohledů atraktivní a nabízí spoustu možností k rozvoji. Za důležité považuje, aby ministerstva a další resorty lépe koordinovaly svou činnost při realizaci unijních i národních transformačních programů s přihlédnutím ke specifickým potřebám jednotlivých oblastí. “Je v celospolečenském zájmu některé regiony zvýhodnit více,” dodal Pavel.

Pavel začal dvoudenní návštěvu kraje v Aši, odkud se přesunul do Chebu, kde navštívil mateřské centrum Klubíčko a jednal s podnikateli. Navštívil i společnost BWI, která u Chebu vyrábí tlumiče a brzdy do automobilů. Firma, která má čínské vlastníky, nabízí přes 200 pracovních míst a podle Pavla má zásluhu na rozvoji regionu. Zdůraznil, že na čínských investicích či obchodování s touto asijskou velmocí není samo o sobě nic špatného. Vadí mu spíše společnosti jako Huawei, které jsou napojené na čínský komunistický režim a mohou představovat bezpečnostní riziko.

Pavel se ještě dnes zastaví na radnici v Sokolově, v Karlových Varech se setká s představiteli kraje a města a zahájí hokejový zápas mezi karlovarskou Energií a pražskou Spartou. Na závěr prvního dne návštěvy se setká s občany v krajské knihovně.

V Chebu i Sokolově na zvoleného prezidenta Pavla čekali příznivci i oponenti

V Chebu na nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, který ve městě navštívil mateřské centrum Klubíčko, čekalo několik příznivců a odpůrců. Příznivci se s ním fotili, jedna z žen zmínila, že do budoucího prezidenta vkládá velké naděje. Jednoho z odpůrců policisté odvedli dál od vstupu do mateřského centra. Jedno z doprovodných aut dostalo zásah vajíčkem. Lidé později přivítali budoucího prezidenta v Sokolově před městským úřadem, někteří potleskem.

Před mateřským centrem na Pavla čekalo několik příznivců, kteří se s ním fotili nebo si od něj nechali podepsat knihu. Zuzana Bošková na Pavla čekala asi 20 minut. “Je přesný, to je dobře. Vkládáme do něj velké naděje. Obzvlášť tohle město by potřebovalo vyčistit vzduch. Bývalo to město, kde byla troje kasárna. Ale já jsem optimistka, věřím tomu, že se to tady pohne a bude se nám dobře žít. A pan prezident nám v tom pomůže,” řekla Bošková.

Na chodníku před Klubíčkem čekal na Pavla i starší muž se psem. “Hanba vám!,” pokřikoval na novináře. Když ho policisté odvedli dál od vstupu do mateřského centra, z druhé strany ulice pískal na píšťalku.

Zdroj: ČTK, foto: Fb Petr Pavel

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře