Vřídelní kolonáda, jeden z největších karlovarských klenotů je z nejhoršího venku

Symbol Karlových Varů – Vřídelní kolonáda se znovu otevře.

Už jen dny zbývají do otevření opravené Vřídelní kolonády. Spolu s tím se téměř po sedmi letech do ní vrátí i hlavní karlovarský pramen – Vřídlo.

„Slavnostní otevření proběhne ve čtvrtek 5. května v 11 hodin, aby kolonáda byla připravena na zahájení lázeňské sezóny, které se bude konat o následujícím víkendu,“ uvedl náměstek primátorky Petr Bursík (ODS), který má rekonstrukci kolonády na starosti.

V současnosti finišují především práce na vřídelní síni. „Už je hotova skleněná fasáda kolem síně. Také je dokončena pokládka mramorové dlažby. Ta je v původním vzorci. Jen z důvodu větší životnosti je její tloušťka 30 mm milimetrů místo původních 20 mm,“ řekl Bursík. Nad výtryskem stavbaři osazují nová dekorativní skla na osmistěn. Zároveň probíhá pokameňování betonových desek, které budou kolem límce výtryskové mísy a dokončuje se přepojení krenotechnologie pro nový výtrysk Vřídla.

Venkovní provizorní mísa již byla odvezena. Plocha po ní bude zadlážděna a následně zde bude instalováno trvalé pítko vřídelní vody. „Mísa by měla být umístěna na jiném místě tak, aby navozovala atmosféru lázeňského města,“ sdělil Bursík.

Vřídelní síň kolonády musela být kvůli havarijnímu stavu v roce 2015 uzavřena. Původně se zvažovalo, že se vyhlásí architektonická soutěž na úplně novou kolonádu. Kvůli finanční a časové náročnosti ale bylo napříč politickým spektrem schváleno, že se dá přednost odstranění havarijního stavu u stávající kolonády. První dvě etapy rekonstrukce včetně nové technologie na jímání vody vyšly zhruba na 70 milionů korun.

V současné době se připravuje ještě 3. etapa, po níž by měla být například zpřístupněna střecha kolonády a ochozy v druhém nadzemní podlaží. Uvažuje se o muzeu nebo galerii, aby se podpořil lázeňský ruch.

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře