Hokejisté Baníku Sokolov darovali plazmu
Hráči hokejového Baníku Sokolov se rozhodli přispět k vylepšení nepříznivé zdravotní situace v Karlovarském kraji. Darovali krevní plazmu, která slouží k výrobě životně důležitých léků a zároveň by se v budoucnu mohli zapojit i do programu dárcovství takzvané rekonvalescentní plazmy, která se používá při léčbě těžkých případů onemocnění covid-19.

Plazmu darovala třetina základního hráčského kádru včetně kapitána Tomáše Rohana i realizační tým s generálním manažerem Davidem Soukupem. Většina z dárců nákazu koronavirem prodělala a po odebrání protilátek by se mohli zapojit i do dárcovství rekonvalescentní plazmy. 

„Situace v Karlovarském kraji je hodně špatná, a právě rekonvalescentní plazmy, která pomáhá zlepšovat stav těžce nemocných pacientů, je fatální nedostatek. Většina z nás má navíc s těžkým průběhem nemoci ve svém okolí vlastní zkušenost, proto byla naše ochota pomoci veliká „ uvedl generální manažer Baníku David Soukup. Odběr plazmy zabere hodinu času a není potřeba žádná rekonvalescence. Hráči proto hned následující den mohou naskočit zpátky na led a do tréninku. 

„Přemýšleli jsme, jak pomoci našemu zdravotnictví v současné složité době a darování plazmy nám přišlo jako dobrý nápad, ke kterému se navíc může přidat skoro každý. Chtěli bychom proto touto cestou vyzvat i další dárce, třeba naše fanoušky, aby svou plazmu darovali. Jsme přeci jeden tým, tak pojďme do toho“ dodal kapitán HC Baník Tomáš Rohan. Plazmu hráči darovali v Dárcovském centru Sokolovské nemocnice, které je v provozu od loňského roku. Darovat rekonvalescentní plazmu je možné nejdříve dva týdny po uzdravení, dále pak další dva až tři měsíce, poté hladina vytvořených protilátek ve většině případů klesá.  

„Potřebujeme trvale doplňovat a udržet dárcovskou základnu, potřeba plazmy se stále zvyšuje. Oceňujeme ochotu hráčů Baníku plazmu darovat. Věřím, že se jim u nás bude líbit a budeme se při odběrech vídat pravidelně,“ komentuje MUDr. Zuzana Fialová, primářka Dárcovského centra Sokolov.  

Odběr plazmy

Odběr plazmy, tzv. plazmaferéza, trvá zhruba 40 minut a spočívá v odfiltrování tekuté části krve – plazmy z odebírané krve. Ta se pak vrátí zpět do tělního oběhu. Z krevní plazmy se vyrábí životně důležité léky. Ty se využívají například při léčbě těžkých popálenin, u pacientů s rakovinou, hemofilií a u řady dalších nemocí. Plazmu nelze, stejně jako krev, uměle vyrobit a proto je zásadní dobrovolné dárcovství.  

Rekonvalescentní plazma

V průběhu infekce Covid-19 se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti viru, který je původcem nemoci (SARS-CoV-2). Tyto protilátky v krvi vyléčené osoby přetrvávají delší dobu po uzdravení. Podání, je jednou z možností, jak nemocné s infekcí covid-19 léčit.

Zdroj a foto: Fb – Město Sokolov

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře