Paní Hercegová, rozhodla jste se kandidovat do zastupitelstva města Abertamy a vést kandidátku hnutí VOK (Volba pro kraj). Mohla byste sebe i vaše lidi představit? Říct něco o sobě, o zkušenostech, které máte, a případně o Vašich koníčcích a věcech, které Vás zajímají?
Začněme tím, jak dlouho bydlíte v Abertamech – Hřebečné a co Vás vlastně vyburcovalo k tomu pokusit se ovlivnit správu vašeho města.
Do Abertam jsem začala jezdit již jako dítě v 70. letech a zdejší krajina mě hodně ovlivnila. V roce 2016 jsem se rozhodla do Abertam přestěhovat. Z dětství si město pamatuji v dobách, kdy zde bylo ještě kino, diskotéky v Uranu a žilo zde přes 1000 obyvatel. A tak mohu porovnat, jak se zde žije teď. Počet obyvatel klesá a mně není lhostejné, jak to tady bude v budoucnosti vypadat a jak se nám tu společně bude žít.
V roce 2018 jsem byla na kandidátce za nezávislé kandidáty z Hřebečné a krátce po volbách jsem se jako náhradnice stala členkou zastupitelstva. Na zasedání jsem chodila už dříve, ale až když v zastupitelstvu sedíte, zjistíte, jak jiné to je. Najednou musíte převzít odpovědnost za svůj hlas a rozhodnutí, které není vždy úplně jednoduché.
A když teď přišla nabídka jít do voleb jako lídr hnutí VOK, okamžitě jsem ji přijala. Vím, že za mnou stojí skvělý tým a nebojíme se odpovědnosti. Všichni na naší kandidátce tady žijí, podnikají a pracují. Místní je znají více než mne. A já si moc vážím důvěry, kterou mi moji kolegové dali.
A Vaše vize o budoucnosti města?
Především je třeba změnit napjatou atmosféru zdejší komunální politiky. Je potřeba dát stranou osobní spory a nevraživost a vést smysluplný dialog. Je třeba probudit týmového ducha, povznést se nad žabomyší války a radnici trochu více rozhýbat.
Také bych ráda zajistila to, aby nám neklesal počet obyvatel a našli zde svůj nový domov i mladé rodiny. S tím souvisí infrastruktura města – pracovní místa, škola, školka a kultura. Žije tu s námi mnoho schopných lidí a ty je třeba zapojit.
Často slyším kolem sebe, že se vše dělá jen pro turisty. Já osobně si to nemyslím. Ať už chceme nebo ne, turismus je to, co Abertamy probudilo z porevoluční letargie, kdy zde zanikaly místní podniky a obchody a lidé utíkali do větších měst. Turisté přinášejí do města život, a především vytvářejí pracovní příležitosti pro místní a možnosti podnikání v cestovním ruchu. Musíme ale umět s turisty pracovat, vytvářet pro ně vhodnou infrastrukturu a podporovat podnikatele, kteří pro ně zajišťují servis. Nechceme zde ale další Loučnou nebo Boží Dar. Je nutné najít zlatou střední cestu.
Jak vnímáte v tomto kontextu areál Plešivec?
Díky Plešivci a vybudování volnočasového území pro turisty dostaly Abertamy šanci být vyhledávaným místem pro turisty. Místním se tím zvedla hodnota nemovitostí, otevřela se možnost podnikat, pracovat. Bez „kopce“ by tohle nebylo. Pro mne je to taková naše „průmyslová zóna“. Jistě že mi není lhostejné, co se děje pod Plešivcem, co se tam staví, ale nelze město zakonzervovat stavební uzávěrou, bylo by to dost obtížné i ve vztahu k místním, kteří chtějí své nemovitosti rekonstruovat, a i město by se mohlo potýkat s problémy „zmařených investic“.
Jak říkáte, v zastupitelstvu jste 2,5 roku. Můžete zpětně zhodnotit co ZM má za sebou?
Ještě, než jsem se stala zastupitelkou, jsem vnímala, že se město potýká s velkým problémem, kterým je muzeum. Jako zastupitelka jsem pak viděla, jak velký „průšvih“ to vlastně je. Porušení dotačních podmínek, proplácení faktur za práci, která nebyla odvedena, za vybavení, které nebylo dodáno. Zastupitelstvo bylo nuceno jako správný hospodář podat trestní oznámení. Celý projekt musel být zrevidován a většina prací se musela udělat znovu. Zúčastňovala jsem se často kontrolních dnů a vždy jsem byla šokována. Celé čtyři roky se hlavně řešilo, jak se vyhnout vrácení dotací, pokutě a jediné řešení bylo projekt dokončit.
Když pominu tento nepodařený projekt, myslím, že se podařilo hodně dobrého. Město převzalo zpět do své správy důl Mauritius. Za to díky všem, kteří tomu obětovali mnoho volného času a nervů. Dalším přínosem do pokladny bylo zprovoznění TS areálu a zpoplatnění parkování. Jsou zpracovány projekty na parkoviště ve městě, jakmile to finance dovolí, budou realizovány. Instaloval se radar na vjezdu do města pro zklidnění provozu. Bohužel zájem místních o veřejná zasedání města je minimální, a tak mnozí ani neví, co vlastně vedení města řeší.
Proč si myslíte, že jste ten správný (vhodný) kandidát?
Tím, že mne nezatěžují osobní vazby a spory z minulosti si udržuji nadhled. Doba, která nás čeká – zdražování energie, inflace – nebude opravdu lehká. I město bude muset čelit zvýšeným cenám se stejným rozpočtem. A myslím, že jako dlouholetý krizový manažer si s tím dokážu poradit. Chci, aby město Abertamy bylo dobrým místem pro život nejenom pro nás, ale i pro naše děti. A já věřím, že tým, který mám kolem sebe, to dokáže. A až se budeme za čtyři roky ohlížet zpět, tak uvidíme velký kus práce, který jsme odvedli.