Sokolovská uhelná má zájem o provoz Horského hotelu Klínovec, Hotel Klínovec – slavná minulost a smutná přítomnost
Hotel Klínovec – slavná minulost a smutná přítomnost: Boží Dar je malá obec, která žije převážně z turismu. Jedním z velkých lákadel je blízkost nejvyššího vrcholu Krušných hor, který láká tisíce návštěvníků již od 19. století. Právě tehdy zde byla vystavěna rozhledna a postupně také velkolepý horský hotel.

Jeho slavnostního otevření se osobně účastnil císař a král František Josef I. a během Jubilejní výstavy v roce 1908 navštívilo hotel čtyřicet tisíc lidí.

O to smutnější je dnešní pohled na kdysi slavný areál. Ještě více to pak vynikne ve srovnání s blízkým hotelem na vrcholu Fichtelberg. Klínovec chátrá, z hotelu odpadávají části omítek, dřevěné obložení a do areálu také zatéká. Je smutným faktem, že k dezolátnímu stavu památkově chráněné budovy výrazně přispělo vedení radnice Božího Daru v čele se starostou (a senátorem) Janem Horníkem (STAN).

Privatizací se totiž hotel na začátku 90.let dostal do rukou soukromých majitelů, aby nakonec skončil ve vlastnictví města. Skoro dvacet let nebylo vedení Božího Daru schopné sehnat finance na opravu. Objekt zůstává zavřený, pustne a chátrá.

„Je to fakt smutný pohled. Tak ošklivá budova na nejvyšším místě našeho kraje, kam přijíždí návštěvníci z celé republiky i ze zahraničí, to přece není normální. Pamatuju si, jak jsem sem jezdila jako malé dítě a později jako mladá. Byla to opravdu ozdoba Krušných hor. Ale je to především vizitka starosty Božího Daru, pana Horníka,“ říká paní Alena ze Sokolova

Nyní se situace zřejmě začala měnit. Boží Dar se po téměř dvaceti letech snaží získat prostředky na opravu zanedbané památky. Starosta Jan Horník totiž záměr opravy horského hotelu protlačil do programu Spravedlivé transformace. Stamiliony z Evropské unie, které měly pomoci regionům postiženým těžbou uhlí, tak půjdou do obnovy horského hotelu. Projekt, jejž Horník jako krajský zastupitel neúnavně prosazuje, schytává kritiku ze všech stran a stal se předmětem sporů vládnoucí koalice a opozice v Karlovarském kraji. „Udělat z Klínovce území postižené těžbou uhlí jen proto, aby mohl pan Horník penězi z Evropy zakrýt svou vlastní neschopnost, to už je opravdu drzost,“ kroutí naštvaně hlavou paní Alena.

Projekt obnovy hotelu jako jeden ze strategických záměrů kraje pobouřil nejen opoziční zastupitele, ale s rozpaky o něm hovoří i samotní zaměstnanci krajského úřadu. Podle všeho nebyl projekt příliš kladně hodnocen a jeho politická objednávka je příliš očividná. Je smutné, že starosta, krajský zastupitel a senátor v jedné osobě Jan Horník musí takto rozporuplnými postupy řešit problém, na který měl několik desítek let.

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře