Na Sokolovsku vybudují nové, zelené město. Urbanistická studie jezera Medard
Urbanistická studie jezera Medard zná svého zhotovitele, pomůže celospolečenskému rozvoji Karlovarska. Na projektu století spolupracuje soukromý i státní sektor.

Karlovarský kraj spolu s energetickou společností Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s., v součinnosti se sesterskou společností SUAS GROUP a.s., vyhlásily v červnu loňského roku soutěž na urbanistickou studii okolí jezera Medard. Vítězem se stal architektonický ateliér A8000, který má zkušenosti s tvorbou územního plánu například v Lipně nad Vltavou.

Soutěž na urbanistickou studii vyhlásila v červnu loňského roku Sokolovská uhelná, právní nástupce, a. s. Pořizovatelem územní studie, která je její součástí, je Krajský úřad Karlovarského kraje. Do soutěže se přihlásilo celkem 6 architektonických týmů. Unikátní zakázku nakonec v soutěži získalo architektonické studio A8000 s.r.o., jehož vize je velmi blízká představám zadavatelů soutěže. Svou roli hrál také fakt, že studio A8000 má významné zkušenosti s dalšími urbanistickými studiemi a tvorbami územních plánů.

Okolí jezera Medard je obrovskou příležitostí pro rozvoj celého Karlovarského kraje

Studií řešené území se nachází severozápadně od města Sokolov na území měst a obcí Svatava, Habartov, Chlum Svaté Maří, Bukovany a Citice v Karlovarském kraji. Jedná se o ojedinělou a rozvojovou oblast v bezprostředním okolí nově vzniklého jezera Medard. To bylo vytvořeno v rámci rekultivace a revitalizace po ukončení těžby hnědého uhlí zatopením lomové lokality Medard – Libík. Těžba byla v lokalitě ukončena v roce 2000. Jezero pak bylo napouštěno od roku 2008 do roku 2016 a má rozlohu přibližně 500 hektarů. Ta z něj v současné době činní největší umělé jezero v České republice.

Cílem studie je navržení ucelené koncepce funkčního řešení využití 2 000 hektarů území v okolí jezera, které čítá 500 hektarů vodní plochy, s důrazem na udržitelný rozvoj, ekologii a zaměstnanost.

Transformace celého regionu Sokolovska v atraktivní lokalitu je jedním z cílů energetické společnosti Sokolovské uhelné, právní nástupce, a.s. a její sesterské skupiny SUAS GROUP. Vizí SUAS GROUP ve spolupráci s Karlovarským krajem je ekonomický rozvoj Karlovarska a Sokolovska s důrazem na zaměstnanost a podnikatelské aktivity, celospolečenský rozvoj ve smyslu podpory bydlení, služeb a volnočasových aktivit s využitím trendů v ekologii, ochrany životního prostředí a udržitelnosti.

„Odklon od uhelné energetiky nám umožňuje hledat nové příležitosti a kromě nových energetických aktivit je pro SUAS GROUP velmi důležité rozvíjet obrovský potenciál, který nám dávají naše rozlehlé lokality. Na 2 000 hektarech, které lokalita Medard nabízí, chceme realizovat zásadní rozvojové změny s vlivem nejen na Sokolovsko, ale na celý Karlovarský kraj. Příprava území v okolí jezera Medard vytvoří základ pro další investice, které přinesou rozvoj lokality i celého regionu a podpoří investiční rozvojové projekty“ uvedl Jaroslav Rokos, předseda dozorčí rady SUAS GROUP a.s.

„Krásno, ale i funkce, ekonomika, ekologie a koncept smart green lokality, demografie a sociologie jsou klíčové pro zdárné budování kvality života území. Okolí jezera Medard je obrovskou příležitostí pro rozvoj celého Karlovarského kraje. Jiná zatopená jezera byla vždy řešena především pohledem krajinářské architektury a jako místo k rekreaci. Na tu samozřejmě myslíme také. Uvědomujeme si ale, že vyvážená kulturní krajina přináší nový život do lokality, který Sokolovsko potřebuje. Pro náš návrh byla klíčová především práce s daty a analýza toho, co je nejlepší z pohledu celkové transformace a investice. Jen tak se může místo rozvíjet skutečně zdravě a efektivně.“ dodává Martin Krupauer, architekt, partner a zakladatel ateliéru A8000

Zdroj: TZ, foto: Facebook

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře