Z karlovarské hvězdárny se bude létat do vesmíru – Karlovarská hvězdárna připravila svůj vlastní letový simulátor. Umožňuje zažít pocity i úkoly skutečných kosmonautů
Podle ředitele Miroslava Spurného má za úkol vzdělávat zájemce o vesmír a kosmonautiku. Kosmodrom je zasazen do Karlových Varů. Při vzletu rakety je v simulaci vidět lázeňské město z výšky, jak by ho viděl kosmonaut při startu z Hůrek u Karlových Varů. Základní let trvá v případě autopilota 35 minut, pilotovaný 45 minut. Hvězdárna připravila i vlastní letový řád, podle kterého se mohou zájemci o let přihlásit. Do budoucna by chtěla simulovaně vytvořit i vlastní orbitální stanici a rozšiřovat další varianty letů do vesmíru.
Kosmické nádraží Karlovy Vary budou opouštět jednomístné kabiny typu Sojuz, ale také tříčlenné posádky kosmické lodi Prometheus. Předobraz kosmické lodi lze hledat v dnes už ikonickém komiksu Vzpoura mozků, který v sedmdesátých letech vycházel v časopise ABC. V reálu ovšem odpovídá spíš projektu NASA Gemini.
Samotný simulátor věrně napodobuje start kosmické lodi. Jsou samozřejmě rozdíly. Předně chybí přetížení nebo stav beztíže. Virtuální kosmodrom je situovaný do těsného sousedství Karlových Varů.
Pobyt ve vesmíru může být krátký, v plánu jsou ale i dlouhodobější expedice. Vedle planet sluneční soustavy se děti v simulátoru mohou vydat i ke vzdáleným hvězdám. To souvisí s projektem hvězdárny, v jehož rámci si mohou děti adoptovat hvězdu. Tu pak mohou zdálky pozorovat jak velkým dalekohledem hvězdárny, tak se k ní mohou vydat v rámci kosmické mise a prozkoumat ji z virtuální blízkosti. „Naším cílem je rovněž vybudovat na oběžné dráze virtuální karlovarskou vesmírnou stanici. Ta bude i poté, co ISS z oblohy zmizí, připomínkou tohoto počinu lidstva,“ doplnil ředitel hvězdárny Spurný.
Zdroj: Český rozhlas, MF Dnes, foto ilustrační