Stát chce převzít věž smrti v Jáchymově

Stát chce převzít Rudou věž smrti ve Vykmanově, která připomíná vězně komunistického režimu.

Stát chce převzít do svého majetku Rudou věž smrti u Ostrova. Národní kulturní památka připomíná utrpení politických vězňů, které režim přinutil v 50. letech minulého století pracovat v uranových dolech v Jáchymově. Řekl to dnes ministr kultury Martin Baxa (ODS) při 35. setkání Jáchymovské peklo, které si kruté podmínky komunistických lágrů každoročně připomíná.

“Rudá věž smrti je jeden z ústředních bodů připomínání jáchymovského gulagu. Ministerstvo kultury spolu s ministerstvem financí nyní připravuje způsob, jak se dohodnout s Konfederací politických vězňů (KPV), aby byla Rudá věž smrti převedena do vlastnictví státu a do působnosti Národního památkové ústavu a stalo se z ní místo živé připomínky toho, co se tady odehrávalo,” řekl dnes Baxa.

Komunisté na nic nečekali a hned po únorovém puči, později oslavovaném jako „Vítězný únor“, zaútočili na vlastní zemi a její obyvatele. Výčet zločinů komunistického režimu je sáhodlouhý. Ve vykonstruovaných soudních politických procesech, jimiž se komunistický režim zbavoval osob nesouhlasících s režimem, na základě vyšetřování vedených Státní bezpečností (StB) při použití mučení, hrubého fyzického a psychického násilí, bylo odsouzeno v letech 1948 až 1989 více než 257 tisíc osob, pakliže k tomu přidáme osoby odsouzené vojenskými soudy, pak je to víc než 267 tisíc osob. V samotných archivních materiálech UV KSČ
z padesátých let se uvádí počet odsouzených pro „protistátní trestnou činnost“ v letech 1948–1952 téměř 27 000 osob. Zejména v padesátých letech byli tito lidé odsuzováni k vysokým trestům odnětí svobody (15, 25 let, doživotí) a ke ztrátě osobního majetku a odebrání občanských a politických práv. Popraveno z politických důvodů bylo celkem 248 osob (z toho jedna žena).

Rudá věž smrti je v majetku konfederace, jež se ale dostala do finančních problémů a dluží státu. Podle předsedkyně KPV Mileny Blatné se konfederace dostala v minulých letech do vážných problémů, když tehdejší vedení nevyúčtovávalo státní dotace, a KPV tak včetně penalizací vznikl vůči státu dluh zhruba 25 milionů korun. “My bychom v současné době neměli možnosti, jak Rudou věž smrti opravit a starat se o ni, je třeba například opravit střechu. Jsme proto nakloněni za určitých podmínek státu věž předat. Dohoda ale musí ještě projít schválením předsednictva a následně členské základny,” řekla dnes ČTK Blatná.

Baxa uvedl, že jednání teprve začala. Řekl však, že stát a Národní památkový ústav mají zdroje a schopnosti zajistit nejen provozní prostředky, ale případně i peníze na rekonstrukci, protože věž je ve velmi špatném technickém stavu.

Pietní akt Jáchymovské peklo, kterým si bývalí političtí vězni připomínají drastické podmínky tehdejších pracovních táborů, vzniklo po sametové revoluci. V prvních letech se ho účastnily desítky a stovky pamětníků. S ubíhajícími lety pamětníků ubývalo a dnes se jich před kostelem sv. Jáchyma sešlo jen několik. Nahradili je ale jejich děti a vnoučata i další mladší lidé, kteří chtějí utrpení politických vězňů komunistického režimu připomínat.

V Jáchymově bylo 15 táborů, v nichž nuceně pracovali v 50. letech hlavně političtí vězni. Tábory jich prošlo asi 70.000. Mnoho z nich zdejší podmínky nepřežilo, někteří zemřeli na útěku, další si z mnohaletých pobytů odnesli zdravotní následky. Výsledkem jejich otrocké práce byl uran, který tehdejší Československo vyváželo do Sovětského svazu.

Řečníci dnes znovu připomněli, že přes sliby z 90. let minulého století nikdo nepotrestal lidi, kteří za vznik a fungování pracovních táborů mohli. Zároveň političtí vězni, mezi nimiž byli i lidé ze Slovenska, poukazovali na rostoucí rozdělenost společnosti a nárůst agresivity a nenávisti, a to i v politice.

Zdroj: ČTK, foto commons.wikimedia, autor: Michal Louč

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře