Sokolov hostil mezinárodní konferenci ke Spravedlivé transformaci.
Na Sokolovské radnici se konalo závěrečné setkání k projektu Technické pomoci ke Spravedlivé transformaci v České republice.
Spravedlivá transformace je proces, který vede k udržitelnému hospodářství a společnosti bez negativního dopadu na klima. Uhelné regiony musí přeměnu spojenou s útlumem těžby uhlí úspěšně zvládnout a připravit se na dobu po ukončení těžby uhlí. Evropská komise proto nabízí různé formy technické asistence, kdy jednou z možností je tzv. Technical Support Instrument (TSI). Tento nástroj v rámci svého projektu využilo i Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), oddělení RE:START, jehož cílem je podpořit hospodářskou restrukturalizaci uhelných krajů. Pod vedením MMR tak vznikl projekt technické pomoci tzv. „TSI projekt“ na podporu přípravy projektů z Operačního programu Spravedlivá transformace. Ten slouží uhelným regionům právě k financování projektů, které jsou spojené s přechodem od těžby uhlí nebo pomáhají regionu vytvářet nové příležitosti.
Technickou pomoc v České republice vedlo a koordinovalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Na realizaci však spolupracovali i další partneři z uhelných regionů a Ministerstvo životního prostředí. Právě zástupci těchto institucí, včetně zástupců Evropské komise, přijeli do Sokolova, aby zhodnotili své aktivity na tomto projektu za uplynulý rok a půl. Konference byla zaměřená především na celostátní aktivity, prostor k prezentaci dostali ale i zástupci Karlovarského kraje a města Sokolova.
Technickou pomoc ocenil i starosta Sokolova Petr Kubis. Nastartovat procesy přeměny v regionu pomohla Sokolovu mezinárodní společnost ICLEI, která realizovala projekt v rámci technické asistence JTP Groundwork. Její poradci vypracovali pro město, mimo jiné, seznam příkladů dobré praxe z různých evropských uhelných regionů, a také pomohli Sokolovu s některými z nich navázat kontakty. V minulosti tak do města přijely delegace z Maďarska nebo Ukrajiny, na podzim se zase zástupci vedení města chystají na návštěvu Švédska. „My celou transformaci bereme velmi vážně. Je to pro nás velká výzva, ale i velká příležitost. Již před rokem jsme podepsali memorandum se starosty okolních devatenácti obcí, Karlovarským krajem, Sokolovskou uhelnou a chemičkou Synthomer, v němž jsme se zavázali, že k přeměně regionu budeme přistupovat společně. Každé takové jednání, které se v našem městě koná je pro nás inspirací a motivací pro další práci, “uvedl starosta Kubis.
Kroky, které město v rámci transformace podniklo včetně některých připravovaných projektů, představila účastníkům radní Iva Kalátová: „V příštích letech plánujeme realizovat projekty za více než 600 milionů korun. Pokud uspějeme se svými žádostmi, většinu nákladů pokryjí dotace z Operačního fondu Spravedlivá transformace. Jedná se například o výstavbu cyklostezek, konektivitu sokolovských základních škol nebo rozšíření sportovišť v areálu Bohemia.“
Podle starosty Petra Kubise konference jasně ukázala, že Sokolov je připraven čelit výzvám spojeným s transformací uhelných regionů: „Z našich plánů do určité míry vychází také Karlovarský kraj a propsaly se i do celostátního měřítka. Věřím, že pokračující spolupráce s našimi partnery a sdílení zkušeností s dalšími evropskými regiony nám pomůžou úspěšně realizovat naše záměry na přeměnu Sokolova a Sokolovsko do nové, moderní podoby.“
Zdroj a foto: Město Sokolov