Přípravy na rekonstrukci karlovarské keramky vrcholí.
Přípravy na rozsáhlou rekonstrukci Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech vrcholí. Karlovarský kraj intenzivně hledá dodavatele stavebních prací, aby mohl zahájit stavební práce v září 2025.
Po úspěšném zahájení stavby Karlovarského inovačního centra se blíží realizace dalšího ze strategických projektů. Řeč je o keramce, kterou čeká v následujících letech kompletní rekonstrukce, modernizace a dostavba. Krajští radní na jednom ze svých posledních zasedání schválili realizaci zadávacího řízení na zhotovitele stavebních prací. První etapa přestavby uměleckoprůmyslové školy by měla začít v září 2025, další budou plynule navazovat.
„Obnova keramické školy v Karlových Varech je jednou z největších akcí, kterou letos kraj chystá realizovat, a zároveň je klíčovou investicí do vzdělání a celkového rozvoje regionu a jeho obyvatel. Stavba bude probíhat ve dvou fázích, aby nebyl narušen chod školy a výuka mohla probíhat bez omezení. Výsledkem bude moderní vzdělávací prostředí, které bude adekvátní náhradou za dnes již nevyhovující prostory, kde museli žáci a pedagogové fungovat vinou havarijního stavu historické budovy od roku 2017. Aktuálně finišujeme s posledními přípravami zadávacího řízení, abychom našli dodavatele, který se zhostí stavebních prací,“ uvedla radní pro oblast vzdělávání, školství, sportu a tělovýchovy Hana Žáková.
Veřejná zakázka bude zadávána v otevřeném nadlimitním řízení. Nabídky firem budou hodnoceny odbornou komisí dle ekonomické výhodnosti, nejnižší nabídkové ceny. Předmětem stavebních prací je rekonstrukce a obnova historické části objektu školy, na kterou bude navazovat zcela nová budova o 1 podzemním a 4 nadzemních podlažích.
Stavba bude realizována na základě projektové dokumentace, která byla označena bronzovým certifikátem SBToolCZ. Certifikační orgán ocenil zejména vysoký podíl vyrobené obnovitelné energie, vysoký uživatelský komfort, použití certifikovaných materiálů a zpracování dokumentace v digitální podobě metodou Building information modeling (BIM). Celkové výdaje projektu dosahují částky 1,5 miliardy korun, s tím, že 85 % nákladů, tedy zhruba 1,170 miliardy korun, zafinancuje dotace z Operačního programu Spravedlivá transformace.
Zdroj: Karlovarský kraj