Český hydrometeorologický ústav vydal čtyři dny před Vánoci pro území Karlovarského kraje výstrahu na jev velmi silný vítr a následně na jev povodňová. Výstraha se potvrdila a území kraje nejprve zasáhl vítr, který si vyžádal množství výjezdů hasičů, nejčastěji odstranění popadaných stromů. Poté se přidalo vydatné sněžení a těžký mokrý sníh, který opět lámal a vyvracel stromy. Prudké oteplení společně s deštěm pak vyvolalo rychlé tání sněhu a tím zvednutí hladin vodních toků.
Den před Vánoci tak byla svolána jednání povodňových komisí v Ostrově, Hroznětíně, Sokolově, Svatavě a Karlových Varech. Následně je svoláno jednání Povodňové komise Karlovarského kraje. Nejvýraznější zvýšení vodní hladiny bylo na vodním toku Bystřice a Svatava, řídící důstojník proto stanovil dva sektory právě na těchto místech. Úkolem byl stálý monitoring a koordinace prací. Hasiči kolem těchto toků řešili množství událostí typu čerpání vody ze sklepních a dalších prostorů či stavba protipovodňových hrází. Ve večerních hodinách pak řídící důstojník vyhlásil III. stupeň poplachu pro území Karlovarského kraje z důvodu hrozby záplav na území kraje.
Na základě přijatých tísňových volání zasahovali hasiči v kraji v posledních 48 hodinách u 228 událostí, z toho byla ve 197 případech technická pomoc. Ta se v naprosté většině týkala případů v souvislosti s počasím, tedy nejprve odstraňování popadaných stromů a poté odstraňování následků velké vody. Na řešení těchto událostí se dosud podílelo 64 jednotek hasičů. V Ostrově a v Karlových Varech byla zřícena stanoviště, kde hasiči plnili pytle pískem, následně byly tyto pytle rozváženy na místa, kde bylo potřeba chránit před vodou. V obci Mírová, kde se již Chodovský potok vylil ze koryta, bylo nutné evakuovat jeden dům, celkem 9 osob. Podobná situace byla v osadě Luh u Svatavy, zde bylo nutné evakuovat 10 osob poté, co tamní obyvatele začal ohrožovat vodní tok Svatava. V obou případech se o evakuované postarala obec.
Podle odhadovaného vývoje situace ještě nedošlo ke kulminaci vodních toků, veškerá činnost hasičů tak pokračuje. Hasiči se nyní zaměřují rovněž na monitoring páteřního vodního toku v kraji, tedy řeky Ohře. I zde dochází ke zvýšení hladiny i průtoku.
Aktuálně je na Ohři v Karlových Varech vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity, na Teplé v Karlových Varech a Tepličce 2. stupeň. Plzeňská ulice je průjezdná jen omezenou rychlostí a s opatrností kvůli vodě na vozovce, která stéká ze svahů nad komunikací.
Evakuace lidí ze zahrádkářské kolonie
Před půl osmou hodinou v sobotu ráno volali na tísňovou linku lidé ze zahrádkářské kolonie v karlovarské části města Doubí, že voda z řeky Ohře jim již zaplavila prostor kolem chaty a je již i v chatě. Oznámili, že nemají možnost se bezpečně dostat pryč z chaty a zároveň že u nich je jedna osoba nevidomá. Hasiči ze zatopené oblasti na člunu zachránili celkem pět osob, jednalo se o osoby, které chaty v této oblasti využívají k trvalému bydlení. Městská policie převezla zachráněné osoby do Armády spásy, která se o ně postará.
Aktuální informace je možné sledovat na webu Hlásné a předpovědní povodňové služby ČHMÚ – ZDE
Zdroj a foto: HZS Karlovarského kraje