Likvidaci obtížného hmyzu mají provádět odborné firmy, ne hasiči

Likvidaci obtížného hmyzu mají provádět odborné firmy, ne hasiči.

Nárůst počtu výjezdů na likvidaci obtížného hmyzu je letos v létě opravdu enormní. Cílem hasičů při záchraně osob a zvířat je odstranění bezprostředního ohrožení jejich života. Což právě u těchto výjezdů zpravidla neplatí. Hasiči tak nyní budou zasahovat pouze v případech, kdy vosí či jiné hnízdo bude na veřejných budovách jako jsou školy, školky, zdravotnická zařízení či jiné instituce. Ve všech ostatních případech, především v soukromých obydlích či dokonce rekreačních obydlích, budou volající odkázáni na deratizační firmy.

V letních měsících se na hasiče obrací stále více lidí s žádostí o pomoc při likvidaci obtížného hmyzu. Jen v průběhu července hasiči vyjížděli ke 260 případům, což je v průměru osm případů denně. Ve srovnání s loňským rokem se jedná o velký nárůst, ve stejném období před rokem to bylo 85 výjezdů. Důvodem je pravděpodobně výskyt většího množství obtížného hmyzu a také to, že bylo vyhověno většině volání na tísňovou linku.

Podle statistik z předchozích let bývá ve druhé půlce léta ještě více těchto případů. Už není v kapacitách hasičů zasahovat u všech nahlášených událostí s výskytem obtížného hmyzu. Navíc není primárním posláním hasičů likvidovat obtížný hmyz.

Hasiči tak budou při příjmu tísňových volání uplatňovat jasná pravidla, podle kterých hasiči likvidují vosí hnízda. Podle těchto pravidel bude jednotka požární ochrany je vyslána pouze v uvedených případech:

veřejné budovy (školy, školky, hřiště, nemocnice, instituce, tábory, domovy důchodců). Ostatní veřejně dostupná místa (parky, komunikace, cyklostezky, koupaliště a podobně) budou volající odkázáni na správce prostoru nebo obec. Volajícím je doporučen nákup spreje na likvidaci hmyzu, případně vyhledat deratizační firmu.

Zdroj a foto: HZS Karlovarského kraje

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře