Kyber podvodníci útočí – Vynalézavost internetových podvodníků nezná meze a do svých sítí loví kohokoliv, především neznalé oběti. Už se nezaměřují jen na seniory, jak tomu bývalo v předešlých letech. Útočí na každého a zkouší, který jedinec jim nakonec podlehne, aby ho mohli připravit o jeho peníze.
Karlovarští policisté se v současné době zabývají dvěma novými případy internetových podvodů
V prvním případě měl dosud neznámý pachatel telefonicky zkontaktovat poškozenou 62letou ženu, přičemž se měl vydávat za zaměstnance velké společnosti vyrábějící a distribuující elektřinu. Ženu měl pod smyšlenou legendou přimět si stáhnout do svého mobilního telefonu aplikaci pro vzdálený přístup, vzdálené ovládání a vzdálenou podporu, jež funguje téměř na všech operačních systémech pro počítače nebo mobily. Poté jí měl přimět uhradit platbu a následné přihlášení do svého internetového bankovnictví. Pachateli měla žena poskytnout veškeré údaje ze své platební karty, stejně jako přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví. Této skutečnosti samozřejmě pachatel využil a následně provedl několik plateb, přičemž poškozené ženě způsobil škodu kolem 350 tisíc korun.
Druhý podvod se týká prodeje na online obchodním portálu. Neznámý pachatel měl poslat poškozené 27leté ženě e-mail, ve kterém bylo uvedeno, že položka, kterou nabízela na tomto obchodním internetovém portálu, byla prodána, a aby tak potvrdila na uvedeném odkazu přijetí platby. Žena tento odkaz měla otevřít a ten jí měl přesměrovat k výběru své banky a poté na internetovou stránku, která vypadala jako přihlášení do jejího internetového bankovnictví. Zde tak měla vyplnit údaje z platební karty a také bankovní identitu s heslem. Z jejího bankovního účtu byly následně provedeny transakce do zahraničí, přičemž poškozená žena přišla o necelých 18 tisíc korun.
Na nejčastější kybernetické podvody je zaměřen preventivní projekt České bankovní asociace #nePINdej!, na kterém Policie České republiky s dalšímu subjekty spolupracuje.
Základní rady, jak nenaletět
• Poznej svého nepřítele. Seznamuj se s aktuálními hrozbami a trendy v online podvodech.
• Nikdy se nenech od pachatele do ničeho tlačit a vše si pečlivě promysli.
• Jakmile je zpráva, e-mail, SMSka, nebo telefonát neočekávaný, tak je podezřelý.
• Vždy se zamysli nad tím, kam vypisuješ citlivé údaje, nebo přeposíláš peníze.
• Když si nejsi absolutně jistý, tak vždy raději vše ověř jinou cestou.
• Pamatuj si, že pachatel dokáže napodobit jakékoliv tel. číslo, či e-mailovou adresu.
• Neposkytujte žádné údaje ze zadní strany platební karty, stačí uvést pouze číslo vašeho účtu a částku, kterou má kupující poslat.
• Přijde-li vám nějaký odkaz s výzvou k platbě nebo zadání citlivých údajů, buďte obezřetní. Přestože se tváří jako oficiální stránky, obvykle se jedná o stránky falešné.
• Nikdy neumožňuj vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, komu zcela nedůvěřuješ.
• Vyzkoušej si www.kybertest.cz a zjisti, kde máš mezery. Buď připraven.
Zdroj a foto: Policie ČR